רבי יעקב מאיר קרבצ'ינסקי

רבי יעקב מאיר ב"ר אברהם מרדכי קרבצ'ינסקי (ה'תרכ"ז, 1867 – כ' כסלו ה'תרע"ד, 19 בדצמבר 1913) רבן של איזבלין (פלך גרודנה), קאפולי ומריאמפול. כתביו על חושן משפט ודרשות הוחרמו בידי הבולשביקים.

קורות חייו

נולד בגרייבא לרבי אברהם מרדכי קרבצ'ינסקי, תלמיד-חבר של רבי שמואל מוהליבר. למד בישיבת וולוז'ין, בתקופת לימודם בישיבה של הרב קוק ורבי איסר זלמן מלצר, נישא לפרידא דבורה (נפטרה בי"א אלול ה'תש"ב) בת רבי יהושע מנחם גולדווסר (מחובבי ציון בנו של ר' הירש חסיד). לאחר נישואיו למד בפרישות בכולל הפרושים באיישישוק, וילדיו למדו אצל הסבא הרב גולדווסר. בשעת מצוקה נאלצו בני המשפחה לשנות את שמם, ובחרו בשם גולד (חלק משם המשפחה של הסב). בניו: רבי זאב גולד, מרבני המזרחי בארצות הברית. ורבי רפאל גולד.

התמנה כרב באיזבלין שבפלך גרודנה, לאחר מכן בקאפוליא שבפלך מינסק ושנים אחדות לפני מלחמת העולם הראשונה כרבה של מריאמפול. נחשב כאחד מגדולי רבני ליטא והשתתף במשלחת הרבנים לפטרבורג.

זמן מה לאחר פרוץ המלחמה ולאחר החלפת ידים בשליטה על מריאמפול, נלקח יחד עם מנהיגי הקהילה היהודית בעיר כבן-ערובה בידי הרוסים, ונפטר כעבור זמן קצר בקרון רכבת בדרך למינסק מהתקף לב, הוא נקבר בעיר גורודיאה שבפלך מינסק. חידושי התורה שלו נשרפו לקראת סוף המלחמה ושרדו אלה שפרסם בכתבי העת התורניים בני התקופה.


ביבליוגרפיה: הרב דב כ"ץ, הרב מקאפולי, פנקס סלוצק, עמ' 500.

מילות מפתח: קרבאצ'ינסקי, גולד

תגובה אחת הוסף תגובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s