רבי שמואל קושלביץ

רבי שמואל ב"ר צבי יהודה קושלביץ (י"א אייר ה'תרמ"ז,  – ד' טבת ה'תשכ"ג, 31 בדצמבר 1962) רב בברונקס שבניו יורק ור"מ בישיבת תורה ודעת. מחבר ספרי "נתיבות שמואל".

קורות חייו

נולד בסלבודקה, פרבר קובנה. אביו שהיה רבן של ראצק, טיקטין וסמיאטיץ, היה תלמידו של רבי שמואל ארנפלד ממטרסדורף וקרא לבנו על שמו. למד בישיבת נובהרדוק, בישיבת סלבודקה (לפי מקור אחר: גם בוולוז'ין ובראדין). נסמך לרבנות בידי רבי רפאל שפירא מוולוז'ין, רבי יצחק יעקב רבינוביץ מפוניבז' ורבי מאיר אטלס משאוול. נשא את רבקה גיטל לוויטן בתו של רבי בן ציון יעקב לוויטן אב"ד שידלובה (שידלאווע, Šidlava). ארבע שנים התגורר הזוג בשידלובה, ממנה עברו לקלם והתפרנסו מייבוא יינות וכלי בית.

לאחר מלחמת העולם הראשונה התיישבו בני הזוג בקובנה, רבי שמואל הקים בית חרושת לסיגריות כדי להתפרנס אך שריפה כלתה את רכושו. בתקופה זו (ה'תר"ף, 1920) קיבל הזמנה לרבנות בקהילת יוצאי סמיאטיץ בניו יורק, ובעקבותיה היגר לארצות הברית (ה'תרפ"ד, 1924). הוא כיהן ברבנות בברונקס, ושימש ר"מ בישיבת תורה ודעת עד סמוך לפטירתו.

ארונו הועלה לקבורה בהר המנוחות בירושלים.

גנאלוגיה

אביו רבי צבי יהודה (נפטר ה'תרע"ט, 1919) היה רבן של ראצק, טיקטין וסמיאטיץ. אמו רחל מיכלה הייתה בתו של הגביר ר' יעק'ל מלר (יעקב קונציפוביץ) ואחיותיה נישאו לרבנים: רבי יהודה ליב פיין מסלונים, רבי שמעון רוזובסקי מאיישישוק ורבי יצחק אריה ביליצקי ממאלאט.

חמיו רבי בן ציון לויטן היה רבה של שידלובה, שאחיו היו רבנים נודעים: רבי אשר ניסן לויטן משאוול ולימים בברונקס שבניו יורק; תאומו רבי עזריאל משה, רב בקייב; ורבי ירחמיאל נתן, רבה של וינקובה בליטא. אחותם בת שבע היא אמו של רבי אלעזר מנחם מן שך. אחותם טויבע הייתה אשת אביו של רבי אייזיק שר, ובתם נישאה לרבי משה טיקוצ'ינסקי מישיבת סלבודקה.

אחי אשתו: רבי שלמה יהודה ליב לוויטן, רב בטווער שבליטא, ר"מ בבריסק ובשאוול, היגר אף הוא לארה"ב ושימש רב ברוק איילנד שבאילינוי; רבי ישראל מאיר לוויטן, רב קהילת "עדת אחים" בשיקגו ומחבר "אמרי ישראל". האח השלישי, רבי אליעזר יצחק, נספה בשואה.


ביבליוגרפיה: אוצר הרבנים, מס' 19359.

מילות מפתח: מעלער, קאנציפאוויץ

כתובת מגוריו בארצות הברית

77 W 181st St, Bronx, NY

תגובה אחת הוסף תגובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s