רבי צבי הירש דירקטור

רבי צבי הירש ב"ר שלום דירקטור (נפטר בכ"ח אייר ה'תרע"א, 26 במאי 1911) רבן של קופציובה, סוקולקה ואמציסלב. מייסד וראש הישיבה באמציסלב. מחבר "בנין שלום".

נולד בביאליסטוק, כיהן ברבנות בקופציובה, ובסביבות שנת ה'תרמ"ד (1884) כשעבר גיסו רבי פייבל סרנא (שניהם חתניו של רבי יצחק מרגליות אב"ד שצוצין) לכהן כרב בהורודוק, מונה לפי המלצתו כרבה של סוקולקה. בשנת ה'תר"ס (1900) עבר לכהן כרבה של אמציסלב על מקומו של רבי הלל מיליקובסקי. הוא יסד בעיר ישיבה גדולה והעביר בה שיעורים, בהמשך מינה תחתיו כראש ישיבה את רבי אלחנן וסרמן.

בשנת ה'תרע"א חלה ונסע לצרכי רפואה לקייב, שבה נפטר ונקבר, סמוך לקברי המלבי"ם ורבי רפאל נתן נטע רבינוביץ, ה"דקדוקי סופרים". בית הקברות ברחוב לוקיאנובקי נהרס לימים בידי הסובייטים.

מן העיתונות

קיוב: ביום הששי העבר הובלנו לקברות את הרב הגאון הציוני ר' צבי הירש דירקטור ראב"ד מאמטשיסלאוו פלך מוהילוב. הוא היה אחד מיחידי הסגולה בדורנו, שהתאחדו בו תורה והשכלה, דת ולאומיות. הוא השתתף בהקונגרס הציוני השני, והיה איש מלא מדות תרומיות ואהבת האנושיות, רועה נאמן לעדתו וריש מתיבתא בעירו. הודות לו הצטיינה אגודת הציוניים בעירו יותר מכל ערי גלילו. הוא בא להתרפאות לקיוב בבית החולים ומת אחרי מחלה ממושכה. להלויתו באו ראשי כל המפלגות: הרבנים, החרדים לומדי התורה, הציוניים, חובבי שפ[ת] ע[בר] ושאר החברות הלאומיות. וכל מי שהתאבן לבו מהצרות הכלליות שבעירנו בא לבכות ולשפוך דמעותיו על אדם כשר שמת. בביהכ"נ לסוחרים הספידוהו חתנו הרב המו"צ ר' ישראל גולדין מסערפייא, המ"מ דמתא ר' יעקב קובלסקי. ובבית הקברות הספידוהו הרב הצדיק ר' אהרן סידערסקי (חתן הר' ישראל סלנטר ז"ל ונכד המהרש"א), הרב הגדול ר' ישראל לנדא ) (נכד ה"נודע ביהודה") ועוד הפעם המ"מ דמתא. כל העם געה בבכי לשמוע דרשותיהן שבהן נגעו במצב הרגע.

מ. ר.

[הצפירה, יום ראשון א' סיון ה'תרע"א. עמ' 4]


ביבליוגרפיה: צינוביץ, ספר סוקולקה, עמ' 63-66.

2 תגובות הוסף תגובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s