רבי דב בר צייטלין

רבי דב בר הכהן צייטלין (ה'תר"א, 1841 – ז' אייר ה'תרע"ג, 14 במאי 1913) רב באנטוקול שבווילנה, רב בקהילת "נכוחים למבין" בלונדון ורב הקהילה הפולנית בפריז. מחבר "אור החיים", "אגרת דברי אמת" וספרים נוספים שלא נדפסו.

קורות חייו

נולד בווילנה, תלמידו המובהק של רבי מאיר מיכל רבינוביץ, המו"צ דווילנה. בעת מגוריו בווילנה הקים יחד עם רבי השיל לוין מחבר "עליות אליהו" את "חברת מצדיקי הרבים" שהוציאה קונטרסים ללחום מלחמות ה' ברוחות העת החדשה.

נהרג בתאונה כאשר ירד מקרון החשמלית בעת ביקורו בלונדון. בנו היה עורך הדין הלונדוני לזלי צייטלין.

מפיו

[הוא היה אומר עז פנים לגיהינום ובושת פנים לגן עדן יה"ר מלפניך כו' שיבנה בית המקדש במהרה בימינו ותן חלקנו בתורתך]… ובשם הרה"ג ר' דובער צייטלין ז"ל מווילנא (נלב"ע פה לונדון) ראיתי שהקשה איך מיירי, אם העז פנים עסק בתורה ומצות ורק מדה רעה זו היה לו, מדוע יהיה בגיהינום? ואם הבושת פנים מלא עוונות ורק מדה טובה זו יש לו, מדוע יהיה בגן עדן?

ואמר על דרך צחות כי יש שיטת חז"ל וגם הרמב"ן מאריך בעונש נורא של הגיהינום והרשעים נדונים שם בשריפת אש נורא לוהט כבשר על גבי גחלים, והרמב"ם כתב כי עונש הגיהינום הוא שכל אחד נכוה מחופתו של חבירו מרוב בושה וכלימה כמו שכתבו חז"ל, וזה עונש נורא מאד לראות איש דוגמתו או פחות ממנו מתענג בעדן היותר מופלא ומאיר כזהר הרקיע באור שבעתים והוא נעדר מכל אלה, וכמו שנאמר קשה כשאול קנאה. ושניהם אמת, דעז פנים שאין לו בושה הולך בעוונותיו לגיהינום האמתי להיות נדון באש וגפרית וכל מיני יסורים נוראים, אך מי שיש לו מדה של בושת פנים הוא ילך בעוונותיו לגן עדן להיות נכוה מרוב בושה מחופתו של חבירו.

ומסיים יהי רצון מלפניך שיבנה בית המקדש במהרה בימינו ותן חלקנו בתורתך, ולא נצטרך אז לשני מיני גיהינום כי התורה תחליש כח העזות, ואם ימצא מי שיכשל בזה, הבגדי כהונה יכפרו.

[רבי צבי הירש פרבר, הגיוני אבות, פרק ה, אות כו]


ביבליוגרפיה: גוטליב, אהלי שם, עמ' 503 ♦ אוצר הרבנים, מס' 4580 ♦ הצפירה, י"ג אייר ה'תרע"ג, עמ' 3. [על פעילותו וחברת 'מצדיקי הרבים': יעקב ליפשיץ, זכרון יעקב, ב, פרק לט].

הערות: יש שייחסו לו את הפסבדונים "בן אמתי", אך נראה כבר הראו בן מנחם (פתחי שערים עמ' 120) ואליעזר רפאל מלאכי (פרקים בתולדות, עמ' 85,96) שהייחוס שגוי. בעקבות ייחוס שגוי זה ייחסו לו מדפיסי 'תורת הגאון רבי אלכסנדר משה' (לייקווד תשס"ו, עמ' תסו) את הדפסת כתב העת "הירח" שראה אור בקניגסברג.
מילות מפתח: דובערוש, דובעריש, דוב, בער

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s