רבי יוסף אהרן רבינוביץ

רבי יוסף אהרן ב"ר דוד דב-בר רבינוביץ (ה'תרי"ג, 1853 – כ"א כסלו ה'תרפ"ב, 22 בדצמבר 1921) תלמיד חכם בסלוצק ובוורשה. תלמיד רבי יוסף דב הלוי סולובייצ'יק, ה"בית הלוי". מחבר סדרת ספרי "פרי דוד" על מסכת חולין, על מסכתות הש"ס ודרושים, וספר "שם אנוש" על התורה.

קורות חייו

נולד בסלוצק. למד בישיבת וולוז'ין. נסע בשנת ה'תרמ"ה לוורשה כדי להדפיס את הראשון בסדרת ספריו "פרי דוד", ונשא את בת ר' שלמה שטרן, שו"ב בלויביץ.

הוא התיישב בוורשה, התפרסם כבעל מופת והיה עורך את שולחנו כמנהג האדמו"רים, במניין מצומצם. קיבל את הכינוי "דער ליטווישער רבי" (האדמו"ר-הרבי הליטאי). חתום בין שאר רבני ורשה בכרוז הידוע (הנדפס באבני נזר, יורה דעה, סימן תסה) על חיזוק החרם הקדמוני במדינת פולין על קניית רבנות בכסף.

ספריו התפרסמו עוד בצעירותו והקנו לו את כינויו "הפרי דוד". בנו ר' משה ההדיר את ספריו והוסיף מכתב-ידו ספר על מסכת כתובות. ספרו על מסכת פסחים "זכר לדוד" היה באמצע ההדפסה בשעת פטירתו וגליונות הדפוס אבדו.

יוסף אהרן רבינוביץ - מודעת אבל
מודעת אבל מן העיתונות. מובאת בספר "דרכי ורשה האבלות"

על קברו בבית הקברות בוורשה הוקם אוהל (תמונתו בספר "בדרכי ורשה האבלות" רחוב 10-11, עמ' 406. ראו שם פרטים נוספים אודותיו).

חתנו רבי מרדכי אליהו שרייבמן הקים לזכרו את ישיבת "בית אהרן" בוורשה.

גנאלוגיה

  • בתו שרל מרים נישאה לרבי מרדכי שרייבמן. שניהם נספו בשואה.
  • בנו מיכאל דוד דוב נפטר בגיל 17 בוורשה, בי"ד טבת ה'תרע"ב.
  • בנו ר' ניסן שמואל משה יהושע (נפטר ז' טבת ה'תש"ם) עלה לתל אביב והדפיס את ספריו מחדש. אשתו הנדל רבקה ב"ר דוד ליב (נפטרה כ"א תמוז ה'תשכ"ו). בנם רבי יוסף אהרן היה אף הוא מרביץ תורה (נפטר י"ג כסלו ה'תשנ"ז).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s