רבי ישראל משה כלאב

רבי ישראל משה ב"ר אברהם יעקב כלאב (ה'תרמ"ז, 1887 – ט' בתמוז ה'תש"א, 4 ביולי 1941) ראש ישיבת ריגה וחתנו של מייסד הישיבה ורב העיר רבי מנחם מנדל זק. נספה בשואה.

ביוגרפיה

נולד בעיירה פרייל (פרלי) בלטביה. למד בישיבות ליטא, אצל רבי שמעון יהודה הכהן שקופ בבריינסק וגרודנה, ואצל רבי נפתלי טרופ בישיבת ראדין

הוא נשא את בתו של רבה של ריגה, רבי מנחם מנדל זק ונסמך לרבנות בידי רבי מאיר שמחה הכהן מדווינסק. סמוך לחתונתו התמנה כרבה של העיירה טלסן (טלסי) בקורלנד, הקים במקום ישיבה ועמד בראשה. הוא כיהן זמן מה כרב גם בעיירה ווילאן, לפני שעבר לבירה ריגה כדי לעמוד לצד חותנו בהנהגת הישיבה. במשך 18 שנות כהונתו בראשות הישיבה העמיד מאות תלמידים, והנחיל את דרך הלימוד מבית מדרשו של רבי שמעון שקופ, בלטביה.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ולמרות שבתחילה נפלו שטחי לטביה בשטח הכיבוש הרוסי, עודד את כל מי שביכלתו לעשות זאת לנטוש את השטח שעתיד ליפול בידי הנאצים, אך הוא עצמו סירב להימלט גם לאחר כניסת הגרמנים לריגה. לפי גרסה אחת הוא נורה ונהרג ברחוב העיר ולפי שמועה אחרת הוא נשרף חיים יחד עם שלושים אנשים אחרים בבית הכנסת ברחוב גוגול בריגה, ביום שישי ט' בתמוז ה'תש"א, 4 ביולי 1941.

אחותו הייתה נשואה לרבי בנימין יונתן כהן, רבה הליטאי האחרון של דווינסק לפני השואה.


ביבליוגרפיה: אלה אזכרה, ז, עמ' 129-132 (על תאריך הפטירה: שם, ד, עמ' 263) ♦ רבינר, רבנו מאיר שמחה הכהן, עמ' רלא ♦ אוצר הרבנים, מס' 12279 ♦ הלפרין, עץ חיים, יג, פריט 2409.

מילות מפתח: ישראל משה כלב

תגובה אחת הוסף תגובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s