רבי שמואל יעקב רבינוביץ (ילוק)

רבי שמואל יעקב ב"ר יששכר דב רבינוביץ (נפטר בט' שבט ה'תרצ"א, 27 בינואר 1931) רבה של יעֶלאָק (ילקיאי) הסמוכה לטלז. מחבר "משפטי שמואל" ו"מבצרי הדת", וספר המזכיר.

קורות חייו

יליד שווקשנה, בנו של רבי יששכר בער גברונסקי אב"ד שווקשנה. אחיו היו: רבי אבא משה רבינוביץ אב"ד פופילון (ראו: שם הגדולים השלישי, עמ' יא) ורבי ברוך בנדט גברונסקי (חתנו של קלונימוס זאב ויסוצקי)..

בוגר ישיבת וולוז'ין. נשא את בת רבי אברהם אבא ז"ק (רבה האחרון של אלשאד). בשנת ה'תרמ"ז התגורר בטלז, ונבחר להיות מחברי כולל ברודסקי של ישיבת וולוז'ין (ראו רשימה אצל צינוביץ, עץ חיים, עמ' 308).

בנו רבי יששכר בנדט רבינוביץ היה רבה של מיסיאד (אחרי רבי יקותיאל איסר הדס ולפני רבי כלב מאיר זיו). מתלמידיו: רבי יוסף אביגדור קסלר.

עליו

ביום ג' ט' שבט נפטר הרב הגאון ר' שמואל יעקב רבינוביץ זצ"ל הגאב"ד יעלאק, בן הרב הגאון ר' ישכר דוב רבינוביץ זצ"ל הגאב"ד שוועקשנא. המנוח היה אחד מגדולי וחשובי הרבנים בליטא ומפורסם בגדולת תורתו, צדקתו, שקידתו הנפלאה ומדותיו התרומיות. בנעוריו למד בישיבת ולוזין והיה מפורסם אז בשם "המתמיד" כי שקידתו בתורה היתה לפלא, ממש לא פסק פומיה מגירסא. הגאון הנצי"ב מולוזין זצ"ל חבב אותו מאד. המנוח נתפרסם אח"כ בעולם התורני ע"ח חבוריו החשובים: ספרי "משפטי שמואל", "באר יעקב", "המזכיר" ו"מבצרי הדת". מספריו אלה נכר גאונית מצוינה, חריפות ובקיאות בכל חדרי התורה. הוא היה גם רב פעלים להרמת קרן התורה והחזקת הדת.

בהלויה השתתפו כל בני העיר, באו גם רבנים רבים מערי הסביבה ונשאו עליו הספדים חמים.

[שערי ציון, שנה יא, חוברת ד-ו. עמ' מט-נ]

מכתבו לרבי שמואל סלנט ובו צפה (בשנת תרס"ה, 1905) את שואת יהודי רוסיה במלחמת העולם הראשונה והלאה, התפרסם בקטלוג יודאיקה ירושלים, תשס"ח, פריט 664.


ביבליוגרפיה: גוטליב, אהלי שם, עמ' 94-95 ♦ אוצר הרבנים, פריט מס.19571. תאריך הפטירה שם שגוי.

3 תגובות הוסף תגובה

 1. אלחנן הגיב:

  וכן ספר קרבן תודה (ווילנא, תרכ"ה)

  אהבתי

  1. isheiisraeladmin הגיב:

   למה מתייחסת המילה 'וכן'? הספר הנ"ל אינו של הרב רבינוביץ אלא של ר' אביגדור מרדכי כץ.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s