רבי יוסף זונדל רבינזון

רבי יוסף זונדל ב"ר מאיר רבינזון (נפטר בא' חשון ה'תרצ"ט, 26 באוקטובר 1938) היה רבה של רדושקביץ שבליטא, ומלפנים רבן של פלשצניץ וגלובוקי.

משפחתו

אביו רבי מאיר רבינזון היה רבה של רדושקביץ ואמו לאה ב"ר צבי. אחיו היו ד"ר מרדכי רבינזון (תרל"ז-תשי"ג); שלמה אליהו; ור' יעקב (העילוי הנודע יענק'ל רדיטשקובר שנטרפה דעתו בעקבות המלחמה). אחיותיו מרים ובריינה נישאו לרבנים רבי מנחם מאניש איסר פולונסקי ורבי בן-ציון חיים נטלוביץ (בהתאמה).

אשתו הייתה בת רבי נחום שפירא אב"ד שאט, שנודע בכינויו "העילוי מדאקשיץ".

בנו נחום (נקרא ע"ש הסב) נספה בשואה, בתו נחמה היגרה לארצות הברית ובנו צבי רבינזון עלה לארץ ישראל (הוא כותב המאמר דלהלן שעליו מבוססת גרסתו הראשונה של ערך זה).

עליו

הרב ר' יוסף זונדל רבינזון ז"ל

סמל היופי והאצילות היתה דמות דיוקנו של אבי מורי ורבי ר' יוסף זונדל רבינזון ז"ל, בנו בכורו של הרב הגאון ר' מאיר רבינזון ז"ל, מי שהיה במשך ארבעים שנה המנהיג הרוחני ואב"ד דרדושקוביץ.

אבי ר' יוסף זונדל נולד בעיירה קרוקי בליטא. עוד בילדותו הפליא בכשרונו ובהתמדתו בלימוד התורה ובגיל רך ידע את התנ"ך בעל פה. למד בישיבת וולוזין והיד תלמיד מובהק של הנצי"ב שהאציל עליו מרוחו. היה בקי בכל חדרי התורה ובעל זכרון אדיר, איש אמת ותמים בכל דרכיו. שימש ברבנות בערים פלשצניץ וגלובוקי, ובשנותיו האחרונות אב"ד דרדושקוביץ עד יום מותו.

נפטר בווילנה שנה לפני פרוץ המלחמה השניה ביום א' חשון תרצ"ט. לפני מותו התפלל הרבה ובכה וכשאחי נחום ז"ל (נספה בזמן השואה הגדולה) שאל אותו לפשר התפילות והבכי, גילה לו כי הוא רואה עננים כבדים וצרה גדולה מתרחשת על עם ישראל.

השאיר בת נחמה שהיתה רבנית בדיסנא, כעת באמריקה, ובן בארץ ישראל. יהי זכרו ברוך!

צבי רבינזון


ביבליוגרפיה: ספר רדושקביץ, עמ' 159 (הפרטים על אשתו: אייזנשטט, דור, ב, עמ' 45, ערכו של אביו).

3 תגובות הוסף תגובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s