רבי זלמן סנדר כהנא שפירא

רבי שלמה זלמן סנדר ב"ר יעקב כהנא שפירא (ה'תרי"א, 1851 – כ"ט שבט ה'תרפ"ג, 15 בפברואר 1923) רבן של מאלטש וקריניק. ובסוף ימיו בשכונת שערי חסד בירושלים.

קורות חייו

נולד בנשביז שבפלך מינסק של האימפריה הרוסית. אביו רבי יעקב הכהן היה ראש ישיבה בלידא, ובנו של רבי משה הכהן אב"ד לידא שהיה חתנו של רבי חיים מוולוז'ין.

למד בוולוז'ין מפי רבי יושע בער סולובייצ'יק, ה"בית הלוי". וכתלמיד חבר עם רבי חיים הלוי סולובייצ'יק. נישא לבת הנגיד הלמדן רבי יושע מינקס לבית שיינבוים, והתגורר עם רעייתו בקוברין, עירו של חותנו. בקוברין למד עם הרב המקומי, רבי מאיר מארים שאפיט, מחבר "ניר" על הירושלמי, ובחברותא עם רבי יעקב דוד וילובסקי, הרידב"ז. בשלב כלשהו התדרדר מצבו הכלכלי בעקבות פטירת חותנו. אשתו הראשונה נפטרה בצעירותה.

הוא היה נוסע לבריסק הסמוכה כדי לדבר בלימוד עם רבו, הבית הלוי, ועמד בקשרי מכתבים וביקורים עם רבי ירוחם ליב פרלמן, רבן של העיירות סלץ ופרוז'ינה, מי שלימים התפרסם בתואר "הגדול ממינסק".

בשנת ה'תרמ"ה, 1885, הוצע לו להינשא בזיווג שני עם אלמנת רבי בנימין וולף יהלומשטיין אב"ד מאלטש שנפטר בצעירותו, הוא נישא לה ועבר להתגורר במאלטש. לאחר הפצרות מצד חמיו החדש, שעירב בענין את ידידו רבי חיים הלוי סולובייצ'יק, נענה רז"ס והתמנה למשרת רבנות ראשונה בעיירה מאלטש, בשל אי-רצונו לעסוק בהוראת איסור והיתר מינה לצדו מו"צ. בשנת ה'תרנ"ח התמנה כראש ישיבת כנסת בית יצחק שנוסדה אז בסלבודקה, אך לאחר ששהה בישיבה שבת אחת ואף מסר בה שיעור, החליט לחזור למאלטש. כשחזר למאלטש הקים בה ישיבה (קיץ ה'תרנ"ח, 1898) "ענף עץ חיים".

רבי זלמן סנדר כהנא שפירא - חותמת וחתימה
חתימתו וחותמתו עם חותמת ישיבת 'ענף עץ חיים'. סביבות תר"ס. בתקופת מאלטש

בשנת ה'תרס"ג, 1903, החליף את רבי ברוך לאווסקי, ה"מנחת ברוך", ברבנות העיר קריניק. גם בקריניק עמד בראש ישיבה והתפרסם כצדיק ובעל מופת.

בעקבות מלחמת העולם הראשונה נטש את קריניק עם תלמידיו לעיר טולה. בסוף המלחמה החליט שלא לחזור לקריניק ועלה לארץ ישראל. הוא התגורר בשכונת שערי חסד במשך שנה וחצי עד פטירתו. נקבר בהר הזיתים.

בניו: רבי יעקב שפירא מחבר "נאות יעקב"; רבי אברהם דובער כהנא שפירא, רבה של קובנה; רבי יהודה ורבי חיים.


ביבליוגרפיה: אייזנשטט, דור, ד, עמ' 20 ♦ צינוביץ, הצפה, א' אדר ב' תש"ח, עמ' 6 ♦ ספר קוברין, עמ' 233 ואילך.

2 תגובות הוסף תגובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s