רבי יהושע בצלאל קנטורוביץ

רבי יהושע בצלאל ב"ר יעקב קופל קנטורוביץ (ה'תקפ"ה, 1825 – ה' אדר ה'תרמ"ה, 20 בפברואר 1885) רבן של ביאליסטוק ומאלטש וראש ישיבת "עץ חיים" בירושלים. מחבר "משכן בצלאל" ועוד ששה ספרים שלא נדפסו.

קורות חייו

נולד במאלטש, שבה כיהן אביו רבי יעקב קופל (שהיה נכדו של רבי אברהם בן הגר"א, ונינו של הגר"א מווילנה) כרב. בילדותו התמנה אביו כרבה של וולוז'ין והמשפחה עברה לגור בעיירה זו. בגיל שש עשרה בעודו תלמיד בישיבת וולוז'ין חיבר את ספרו הראשון "תורת יהושע" (לא נדפס). נסמך לרבנות בידי ראשי ישיבת וולוז'ין.

בגיל צעיר מאד התמנה כרב בביאליסטוק, וכיהן במשרה זו במשך שבע שנים. הוא התפטר ממשרתו לאחר שראה שמשרת הרבנות בעיר גדולה כביאליסטוק גוזלת את כל זמנו, וחיפש רבנות בעיר קטנה. במשך עשר שנים היה רבה של מאלטש (אחריו התמנה רבי בנימין זאב וולף יהלומשטיין). בשנת ה'תרל"ב הדפיס את ספרו "משכן בצלאל". בעקבות שריפה גדולה במאלטש שבה נשרפו גם כמה מספריו שהיו בכתובים גמלה בלבו החלטה לעזוב את מולדתו ולעלות לארץ ישראל.

בשנת ה'תרל"ה, 1875, הגיע לארץ ישראל ושימש ראש ישיבה שני, לצד רבי משה נחמיה כהנוב, בישיבת עץ חיים, וראב"ד. שני בניו הגדולים נשארו בליטא, הם היו עשירים ממסחר, ואחד מהם רבי אליעזר מאלטשער קנטורוביץ, מסר את עסקיו לבניו ושימש דיין ומו"צ בקובנה בלא שכר. שניהם שלכו לאביהם סכומי כסף ניכרים והוא סייע באמצעותם לבניית כמה מהמוסדות החשובים בירושלים, וכן בייסוד המושבה "פתח תקווה".

נפטר בה' אדר ה'תרמ"ה, בהיותו בן 65 לאחר מחלה קצרה, ונקבר בהר הזיתים לצד רבי ישעיהו ברדקי.

גנאלוגיה

בנו משה קנטרוביץ (מבוני שכונות ירושלים, נפטר כ"א אייר ה'תרפ"ו), נישא לרחל בת ר' שמואל אשכנזי מצאצאי רבי יעקב עמדין. אחד מבניהם היה המורה והסופר יהושע (בצלאל) קנטרוביץ הקרוי על שם סבו. בן אחר היה המהנדס אברהם קנטרוביץ (הוציא לאור את הספר 'שלשה ממשפחה אחת'). בת אחרת שלהם נישאה לרב יוסף בורג, שכיהן במשך זמן מה כרב בבוסטון.

בתו נישאה לרב חיים אליעזר הויזדורף, לימים רב בסנט לואיס. חלק ניכר מכתביו של הרב קנטורוביץ שלא נדפסו, היו בידי חתנו זה.


ביבליוגרפיה: נקרולוג, חבצלת, י' אדר תרמ"ה, עמ' 155-156 ♦ אברהם קנטרוביץ, שלשה ממשפחה אחת.

מילות מפתח: קנטרוביץ, קאנטאראוויץ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s