רבי אברהם הכהן (מקובל ירושלמי)

רבי אברהם הכהן (נפטר ט' בשבט ה'תר"ם, 22 בינואר 1880) היה תלמיד חכם ומקובל ירושלמי ממוצא מרוקאי.

נפטר ביום פטירתו של הראשון לציון רבי אברהם אשכנזי, והלוויותיהם התקיימו במקביל מן העיר העתיקה בירושלים לבית הקברות בהר הזיתים.

עליו

הוה על הוה, קרא ה' בלילה הזה לעיר קדשינו, כי גם קרבן אחר העלו בני ישראל תושביה על מזבח המות הנורא. הרב הגדול בתורה ויראה, המקובל האלהי רב פעלים קדוש עליון וכו' מוהר"ר "'אברהם הכהן"' ז"ל, גוע וימת בלילה הזה, ונשמתו הטהורה הועלה אל על.

הוא היה יליד מאראקקעס (מרקש), העיר בירת מאראקקא, וזה כשלשים שנה אשר אוה למושב לו את ירושלם. תורת אמת היתה בפיהו, לילה כיום האיר לו וכל רגעי עתותיו הקדיש לתורה ועבודה. כל ימיו התענה הפסקות משנים ושלשה ימים ולילות, ולפעמים גם משבת לשבת, בעוני וחוסר כל קיים את התורה, ויעבוד את ה' עבודה תמה זכה וברה. זה כשבועים אשר בהפסיקו תעניתו שני ימים ושני לילות, בקש מים לשתות ולא נמצא, כי השלג כסה ארץ ויקפאו המים ויביאו לו שלג נמס, ובשתותו זאת, חלה את חליו אשר אם כי התהלך עוד ימים אחדים על משענתו מת בו. כבן שבעים שנה היה במותו וכל מכיריו ישאו מספד מר על האבידה אשר נאבדה לירושלם. גם גויתו הובאה אלי קבר בכבוד נעלה, עת החלו נושאי מטת רבינו המנוח ז"ל לנוע ממקומם. תנצב"ה.

[חבצלת, י' שבט ה'תר"מ]


ביבליוגרפיה: מצבת קברו בהר הזיתים (בטעות נכתב באתר הר הזיתים שנפטר בי"ט שבט).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s