רבי אליעזר פאפו

רבי יחזקאל אליעזר ב"ר יצחק פאפו (ה'תקמ"ו, 1786 – כ' תשרי ה'תקפ"ט, 28 בספטמבר 1828) רב וראש ישיבה בסרייבו, רבה של סיליסטרה בבולגריה, מחבר "פלא יועץ" וספרים רבים נוספים.

קורות חייו

נולד בסרייבו שבבוסניה. למד מפי אביו ומפי רבי משה דאנון ורבי מאיר בנימין מנחם דאנון מרבני סרייבו ולימים בירושלים. למד בחברותא עם רבי משה פרירה, שאף הוא עלה לימים לארץ ישראל, ומלימוד זה כתב את ספרו "חודש האביב" על מסכת עירובין.

בסרייבו עמד בראש ישיבה והעמיד תלמידים רבים. מהם: רבי יהודה אלקלעי.

בסביבות שנת ה'תק"פ, 1820, התמנה כרבה של העיירה סיליסטרה על גדות הדנובה בגבול בולגריה-רומניה, משרה בה החזיק עד פטירתו.

בשנת ה'תקפ"ח, 1828, לקה במחלת כבד, אז הוסיפו לשמו את השם יחזקאל, הוא נרפא והזכיר את הוספת השם בהקדמתו לספרו 'יעלזו חסידים'. אך לאחר תקופה שבה אליו מחלתו והוא נפטר בכ' תשרי ה'תקפ"ט, בן 43 בלבד.

שלושה מספריו: אורות אילים, פלא יועץ ואלף המגן, ראו אור בחייו. וספרים נוספים שלו הודפסו לאחר פטירתו. בחייו נחשב קדוש ובעל מופת ולאחר פטירתו הפך קברו למוקד עלייה לרגל.

עליו

וכך כותב עליו עיתונאי נוסע שאינו מבני ברית, במאה ה-21:

…בגישה זו לחיים תמך אחד הבנים יוצאי הדופן של סיליסטרה. אליעזר פאפו היה רב ספרדי מבוסנייה. הוא נולד בסרייבו ב-1785 ומת ב-1826 בסיליסטרה והוא בן 41 בלבד, אך הוא הותיר חותם עז כל כך שהעיירה עודנה מקום עלייה לרגל לחסידיו. פאפו לימד שאף כי העבודה חשובה, השמירה על המצוות ועל הדיברות היא המטרה העיקרית בחיים. ספרו המפורסם ביותר הוא פלא יועץ, ספר הלכות מוסר המאורגן לפי סדר האל"ף-בי"ת העברי, אשר מתחיל באהבת אלוהים ומסתיים ב"תשובה". על פי הערך המוקדש לו באנציקלופדיה היהודית, "הוא מפציר בנו לחפש ישועה לא רק כעם, אלא כיחידים ששמים את מבטחם באל בכול יכול. בין לבין מופיעים רבים מהעקרונות היסודיים ביותר, קורות תמך פילוסופיים חיוניים והוראות המוסר של היהדות. כל ערך הספר נכתב בשפה רהוטה ויפהפייה הנגישה והמעוררת השראה בכל אדם".

[ניק ת'ורפ, הדנובה: מסע במעלה הנהר, ראה אור בעברית בתרגומו של אורי שגיא, בהוצאת עם עובד, תשע"ח. עמ' 103-104. הזכויות על התרגום שמורות להוצאה]


ביבליוגרפיה: מבואות למהדורות ספריו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s