רבי אהרן גורדון

רבי אהרן ב"ר מאיר גורדון (ה'תר"ה, 1845 – ה' אב ה'תרפ"ב, 30 ביולי 1922) רב אמריקאי ממוצא ליטאי. מו"צ בווישנבה פלך וילנה, רב ברוצ'סטר ובניו יורק. מחבר "אבן מאיר" "מלאת אבן", "מנחת אהרן" ו"שערי דעת".

קורות חייו

נולד במיאדל שבפלך וילנה של האימפריה הרוסית. למד בתחילה מפי הרב המקומי, רבי נחמן ראובן, לימים רבה של באקשיץ. לאחר נישואיו למד בווילנה ועמד בקשר עם גדולי המו"צים בעיר.

נסמך לרבנות בידי רבי שלמה הכהן מווילנה ובידי רבי משה דנישבסקי, אז גאב"ד סוויר. והתמנה לאחר מכן כמו"צ בווישנבה.

בשנת ה'תר"נ, 1890, היגר לארצות הברית וכיהן כרב בעיר רוצ'סטר במשך עשר שנים עד שנת ה'תר"ס, 1900, שבה עקר לניו יורק. בניו יורק שימש מו"צ ברובע הברונקס, דיין בבית הדין של רבי יעקב יוסף, ומראשוני הרבנים שהצטרפו לאגודת הרבנים דארצות הברית וקנדה וראש ועד טהרת המשפחה של האגודה במשך שנים.

השתתף בכתיבת חלק מערכי האנציקלופדיה "אוצר ישראל", ערכיו חתומים בר"ת: א. ג.

תשובות אליו: הר צבי, אבן העזר ב, סימן רב (מיום כ"ג אלול ה'תר"פ)

מפסקיו המחודשים: היתר אווז הבר, היתר הגדלת והקטנת האש בכירי גז ביום טוב (יגדיל תורה שנה י קונטרס א סימן ד).

ספריו

רבי אהרן היה מחבר פורה, את ספריו הראשונים שלח להדפסה בבתי הדפוס של פיעטרקוב ב'יבשת הישנה', אך בהמשך הדפיס בניו יורק ובארץ ישראל.


ביבליוגרפיה: ספר היובל של אגודת הרבנים, תרפ"ח, עמ' קלח ♦ מצבת קברו באתר קברים.קום. (התמונה המוצגת כאן, מקורה מאתר קברים.קום והזכויות שמורות להם, היא מוצגת כאן בשימוש הוגן בהעדר תמונת המחשה אחרת).

הערה: בקובץ עץ חיים באבוב, כו, עמ' תלו בהערה יב, העיר הכותב כי מעניין שבשבתו בארה"ב לא הדפיס ספריו אלא בפולניה ובארץ ישראל והולך ומונה כי רוכלא את ספריו. אך כאמור לעיל, הוא כן הדפיס גם בניו יורק, והסיבה להדפסה בפולין ובירושלים היא בדרך כלל מחמת עלויות הדפוס הזולות יותר, ובשנים שלאחר מלחמת העולם הראשונה, גם כתמיכה בעניי ירושלים המתפרנסים מדפוסיה.

מילות מפתח: אהרון, גארדאן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s