רבי אברהם דוד שפיגל

רבי אברהם דוד ב"ר יצחק שפיגל (שפיגעל; ה'תרמ"ה, 1885 – ~ה'תש"ב, 1942) היה ראב"ד רוהאטין בגליציה, ולאחר מלחמת העולם הראשונה בשטח פולין. נספה בשואה.

קורות חייו

נולד ברוהאטין, דור שישי לרבה הנודע של העיר רבי אד"ם [-אברהם דוד משה] טריווש, מחבר "מרכבת המשנה" על המכילתא. למד מפי אביו ומפי רבי יעקב קאווי (קוה-שיין), ובגיל שמונה עשרה נסמך לרבנות בידי רבי שלום מרדכי הכהן מברעזאן, המהרש"ם, ובידי רבי מאיר אראק מטרנוב. הוא נישא לחנה טובה בת ר' אלישע אהרן קלרנט.

בשנת ה'תר"ע, 1910, נבחר לכהן כרב ומורה הוראה ברוהאטין. גילו הצעיר, 25, הביא לו את הכינוי "הדיין הצעיר" שדבק בו עד אחרית ימיו.

בעת מלחמת העולם הראשונה, עד שנלקח לצבא האוסטרי, שירת את קהילתו גם כאשר כלל הגברים בעיר נלקחו לצבא, לשבי או נמלטו והסתתרו. בנו הבכור משה נפטר במגפת דבר בתקופה זו. בהמשך גוייס לצבא ובעצת הרבי מצ'ורטקוב ערק ממנו בווינה. בעקבות זאת נהג לנסוע לרבי מצ'ורטקוב אף שאביו היה מחסידי בויאן.

בתום המלחמה שימש זמן מה כממלא מקום הרב של סטריי, ואחר כך חזר לשקם את הריסות הקהילה ברוהאטין. בין היתר שיקם את בית הכנסת הגדול שנותרו רק קירותיו, יסד תלמוד תורה לבני משפחות עניות והפעיל מטבח זול לארוחות חמות למעוטי יכולת.

רבי אברהם דוד שפיגל מרוהאטין ומשפחתו בחדר בית הדין
רבי אברהם דוד שפיגל ומשפחתו בחדר בית הדין שלו, ה'תרצ"ח, 1938. נראים מימין לשמאל: בשורה הראשונה – חייצי, יענטע, רייזל, חנה-טויבא, יוטא. בשורה השנייה – יהושע, רבי אברהם דוד, רבקה, הרבנית חיה (אשתו השנייה), יעקב משולם

 

מעט לאחר המלחמה התמודד כרב העיר עם מצוקות התקופה, התקפות של הבולשביקים ועוד. אשתו הראשונה נפטרה ומעט אחריה נפטר גם בן הזקונים שלהם. הוא נישא בשנית לחייציא (חיה), בת רבי משה ראובן גינצבורג, רבה של חודורוב, ונכדת רבי יעקב משולם גינצבורג, אף הוא רבה של חודרוב. (לפי בנו יהושע, הם נכדים, במעלה אילן היוחסין, גם של רבי יעקב משולם אורנשטיין רבה של לבוב). נולדו להם ששה ילדים נוספים מלבד שלושה מנישואיו הראשונים. בנו מאשתו הראשונה, יהושע פנחס, עלה לארץ ישראל שנים אחדות לפני השואה. כל שאר המשפחה נספתה בשואה.

בתשל"ו הדפיס בנו את הספר "אוד מוצל" מכתב יד שלו ששרד.


ביבליוגרפיה: הקדמת המהדיר לספר אוד מוצל ♦ אוצר הרבנים מס.1037. שנת הפטירה משוערת ע"פ וונדר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s