רבי יחיאל דוב שוהם

רבי יחיאל דוב ב"ר שמואל יוסף שוהם (כ"ז חשון ה'תרנ"ט, 12 בנובמבר 1898 – ח' אלול ה'תשל"ח, 10 בספטמבר 1978) רב אמריקאי ממוצא ליטאי, רב בספרינג וואלי ובבלטימור, חבר הוועד הפועל של אגודת הרבנים דארצות הברית וקנדה, חבר הנשיאות של ועד הרבנים דבלטימור ויושב ראש הועד הפועל של הסתדרות תלמידי ישיבת סלבודקא בארצות הברית.

קורות חייו

נולד לרבי שמואל יוסף שוהם אב"ד דרשונישוק ולימים רבה של וילקי. למד בישיבות כנסת בית יצחק וכנסת ישראל בסלבודקה, לאחר מכן נסע ל'קיבוץ' של רבי איצ'לה בפוניבז'. הוא נסמך לרבנות בידי רבי משה מרדכי אפשטיין ובידי רבי ברוך הורביץ מאלקסוט, רבותיו בישיבת סלבודקא.

בשנת ה'תרפ"ו נשא את עטל (ה'תרס"ד – י"ט אדר א' תשנ"ז) בתו של רבי יוסף יעקב מרקוס, אב"ד ז'ידיק ולימים רב בבולטימור ארצות הברית, ובשנת ה'תרפ"ז היגר בעקבות חמיו לארצות הברית. החתן הקודם, רבי אברהם זאב הלר נותר על מקום חמיו כאב"ד ז'ידיק, משם עבר לכהן כאב"ד מריאמפול, ונספה עם קהילתו בשואה.

בשנת ה'תרפ"ט התמנה רבי יחיאל דוב למשרת רבנות ראשונה בספרינג ואלי, בשנת ה'תר"צ נולד בנו גדליה ליב, ובשנת ה'תרצ"ב התקבל למשרת רבנות בבית הכנסת "משכן ישראל" בבולטימור ועבר להתגורר בסמיכות לחמיו.

בשנות ה-50 של המאה ה-20 היה הוא הרב המכשיר של "רויאל קראון קולה" (בקצרה: RC קולה).

נמנה (הפרדס, שנה כט, חוברת ד) על הלוחמים בקונסרבטיבים.

רבי יחיאל דוב נפטר בח' אלול ה'תשל"ח.

משפחתו

הרבנית עטל נפטרה בי"ט אדר א' ה'תשנ"ז ונקברה לצד בעלה. שני בניהם היו רבנים אורתודוקסים בכירים:

  • בנם הרב סידני שוהם למד בישיבת רבי חיים ברלין ונסמך לרבנות, במקביל למד פסיכולוגיה ופסיכיאטריה. בשנת ה'תשט"ז התמנה כרבה של קהילת "בית ציון" במונטריאול. לאחר מלחמת ששת הימים עלה עם אשתו ג'וואל לישראל, כשחזרו הקים ועמד בראש מועצת רבנים במונטריאול. הוא נפטר בליל ח' תשרי ה'תשע"ו, 21 בספטמבר 2015 בגיל 86.
  • בנם הרב פרופ' ג'ילברט לואיס שוהם, היה מייסד קהילת שערי צדק והאקדמיה העברית 'עמק' בלוס אנג'לס בסן-פרננדו ואלי. לפני כן היה רב בקהילת בית המדרש הגדול במונטריאול, ובבית כנסת 'קהילת ישראל' באוברלנד פארק. הרב שוהם היה נשיא מועצת הרבנים בקליפורניה, סגן נשיא לשכת המסחר הגדולה בקנזס סיטי, ופרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת מיזורי בקנזס סיטי. חבר במועצת הרבנים של אמריקה (RCA) ובאיגוד הרבנים של קנזס סיטי. נפטר בגיל 81 ב-20 באפריל 2012.

עליו

הרב הגאון יחיאל דוב בער אבן שוהם מווילקי בליטה בא לאמריקה והוא בבאלטימאר

'חדשות רבניות', כתב העת 'אפריון', שנת תרפ"ז עמ' 328

הרב הגאון ר' יחיאל דוב שוהם רב בספרינג וועלי, ניו יורק, נתקבל לרב בבית-הכנסת "משכן ישראל" בבלטימור

'בעולם הרבני', שערי ציון, יב, גליון י-יב, עמ' מ'


ביבליוגרפיה: ספר היובל של הפרדס, עמ' 583 ♦ צילום מצבת קברו ופרטים נוספים באתר קברים.קום ♦ פרטים על משפחת בנו הרב ג'ילברט שוהם באתר ה"ג'ואיש פרס אומהה".

אגרת אליו מרבי אלחנן וסרמן נדפסה בקובץ מאמרים ואגרות, א, עמ' רכב

רבי דוד טשרנוטשפקי

רבי דוד ב"ר צבי זאב טשרנוטשפקי (טשאַרנאָטשאַפּקאַ; ~ה'תר"י, 1850 – ה' אלול ה'תרפ"ו, 15 באוגוסט 1926) רבן של בודזנוב וילאווי בפולין, בסוף ימיו בוורשה. קורות חייו נולד בשעפס, נישא לצאצאית רבי יחזקאל מקוזמיר. בתחילת דרכו ניסה להימנע ממשרת רבנות אך לאחר שנשרף כל רכושו קיבל משרת רבנות בבודזאנוב שבה שימש שבע שנים. אחר כך המנה…

רבי שלום דובר הרינזון

רבי שלום דב בער ב"ר שמעון הרינזון (וגם: הרינסון, גרינזון; ה'תר"א, 1941, סלוצק – ו' אלול ה'תרס"ו, 27 באוגוסט 1906, קלצק) היה רבן של דרצ'ין וקלצק שבליטא. התפרסם בעולם הרבני עוד בהיותו במזריטש כשהוציא בשנת ה'תרכ"ח את ספרו "היכלי שן". בהיותו רבה של דרצ'ין, הוציא את ספרו "דרכי נועם" (ורשה תרל"ו). ספריו הקנו לו שם…

רבי ישעיה שוורץ

רבי ישעיה ב"ר זליגמן שוורץ (כ' שבט ה'תרל"ו, 15 בפברואר 1876 – כ"ח תמוז ה'תשי"ב, 21 ביולי 1952) היה רב צרפתי. רבה הראשי של שטרסבורג ולאחר מכן הרב הראשי של צרפת במשך 13 שנים שבכללן תקופת הכיבוש הנאצי בצרפת במלחמת העולם השנייה. קורות חייו נולד בטרינהיים שבאלזס, בנו של סוחר. הוא נשלח לתלמוד תורה ובית…

תגובה אחת הוסף תגובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s