רבי דובער גורדון

רבי דובער ב"ר שמשון גורדון (ה'תקנ"ט, 1799 – א' אייר ה'תרמ"ה, 16 באפריל 1885) רבן של סוויר ופודברזה שבפלך וילנה בליטא.

קורות חייו

נולד למשפחת רבנים מיוחסת, קרוב משפחתו של הגאון המקובל רבי שמשון אב"ד סלונים וקניגסברג. המשפחה מיוחסת למקובל הנודע רבי שמשון אוסטרופולר שנרצח בפרעות ת"ח בפולונה.

בערך בשנת ה'תקצ"א התמנה כרבה של סוויר ובה נולד לו בנו ר' שמשון. בשנת ה'תרכ"א, עבר לכהן כרב העיירה הקטנה פודברזה, ובה כיהן עשרים וארבע שנים עד פטירתו.

הוא נטמן בבית העלמין המקומי שאותו הקים בעצמו.

עליו

הוא היה מהרבנים אשר נחה את עדתו במקל נועם, היה אהוב ומכובד בעיני כל יודעיו, מתמיד נפלא, שם לילות כימים להגות בש"ס ופוסקים ראשונים ואחרונים, היה ישן מעת לעת בערך ארבע שעות, שלש שעות ישן בלילה משעה התשיעית בתחילת הלילה עד שתים עשרה בחצות הלילה, ואחר כך התגבר כארי וקם ולמד עד תפלת שחרית שמונה שעות רצופות בלי הפסק כלל. ואחר התפלה טעם פת שחרית, וישן בערך שעה אחת, ואח"כ למד עוד עד המנחה, ככה התנהג כל ימיו, חזר על כל פרק וסוגיא בערך עשרים פעמים, בקיאותו היה נעלה עד מאד, שולחן ערוך חושן משפט כמעט היה שגור על לשונו בעל פה עם ספר נתיבות וקצות החושן לידע באיזה סעיף נמצא כל דין ודין. וכאשר היה חכם כביר ומעורב עם הבריות בחרו אותו לפשר בענינים וסכסוכים אשר נפל בין איש לרעהו גם מערים אחרות…

[שפת הנחל, בסוף ספרו של בנו 'נחל עדן']

משפחתו

אחיו רבי ישראל דוד גורדון היה רבה של מאלאט.

בנו ר' עזריאל (ה'תקע"ח, 1818 – י"ז אדר א' ה'תר"ע, 26 בפברואר 1910) היה רבה של סקופישוק.

בנו ר' שמשון (ה'תקע"ט, 1819 – ו' תשרי תרנ"ח, 2 באוקטובר 1897) היה סוחר ותלמיד חכם. נולד בסוויר, מקום כהונתו ברבנות של אביו רבי דובער באותה שנה. למד מפי אביו ונודע כבקי בתורה ובגפ"ת, ובעיקר במדרשים. נישא לבריינא (נפטרה ליל ט"ז אדר שני תרכ"ז) ממנה נולדו לו ר' מרדכי ורבי רפאל גורדון מחבר "נחל עדן", הוא נישא בשנית לגנעסע בת הגביר ר' מתתיהו שטראשון (קרובי משפחה של רבי מתתיהו שטראשון ומשפחת הרש"ש) ממנה נולדו לו רבי מתתיהו גורדון-שטראשון (י' אדר א' ה'תר"ל, 11 בפברואר 1870 – ח' אייר ה'תש"ד, 1 במאי 1944) ור' אריה יהודה ליב גורדון (תרמ"א – כ' אייר תרפ"ב).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s