רבי נתן אשכנזי

רבי (משה) נתן אשכנזי (נפטר בברודי, י' שבט תקל"ח, 7 בפברואר 1778) מחכמי הקלויז בברודי. בנו של החכם צבי, רבי צבי הירש אשכנזי, ואחיו של היעב"ץ. אביהם של כמה גדולי תורה ובהם רבי יעקב משה אב"ד זבארוב, אביו של רבי יעקב מליסא, ה'נתיבות'.

על מצבת קברו של רבי נתן נכתב:

נפטר בש"ק י' שבט תקל"ח לפ"ק, ראיתי רעה על הארץ המשכיל נתן במרומים ה"ה נתן דצוציתא זריז ומהיר באורייתא ה"ה הרב המאוה"ג מו"ה נתן ז"ל נ"י ע"ה פ"ה שלשלת היוחסין בן לאותו צדיק הגאון המפורסם חכם צבי ז"ל תנצב"ה.

חידושיו

מחידושי תורתו נדפסו בספרון 'אמרי נועם' הכולל ליקוטים מגדולי דורו. הוא מוזכר גם בספר זכריה משלם הל' סוכה ובספר מנחה חדשה מרבי יצחק אייזיק בן הגאון מחבר עיני ישראל, בדף ל' ע"ב בסוף קונטרס שיורי מנחה. ראו פתחא זעירא בראש הספר צבא רב (דף ח:).

משפחתו

רבי נתן, שהיה כאמור בנו של החכם צבי, רבי צבי הירש אשכנזי – נישא לבריינדיל בת רבי משה ר' מנ'ש (כונה כך ע"ש חותנו האלוף מו"ה מנחם מן מברודי, אך שם אביו היה ר' יעקב מרדכי), חמיו רבי משה נפטר ביום חמישי י"א אייר ה'תפ"ד, 4 במאי 1724, בברודי. על מצבת קברו בבית הקברות העתיק של ברודי נכתב:

פ"נ משה עבד ה' הרב המופלג בתורה ובחסידות המפורסם מו"ה משה במו"ה יעקב מרדכי ז"ל נפטר ביום ה' י"א אייר תפ"ד לפ"ק תנצב"ה.

על מצבת קברו של חמיו השוכב למרגלותיו נכתב:

פ"נ איש צדיק המפורסם ה"ה האלוף הראש הישיש מו"ה מנחם מן במו"ה דוד היילפרין זצ"ל נפטר בש"ק בדר"ח אייר תפ"ח לפ"ק.

בניו של רבי נתן הם:

  • רבי צבי הירש אב"ד בורשטין
  • רבי אפרים מ"מ דק"ק בראד (מובא באוהב ישראל, ליקוטים לס' ויקרא, בתואר "הגאון הקדוש המקובל")
  • רבי יעקב משה (נפטר בחיי אביו בכ"ד שבט ה'תק"ל, 19 בפברואר 1770) היה אב"ד זבארוב ומחבר חידושים על מסכת כריתות. אביו של רבי יעקב לורברבוים מליסא. לפי רבי יוסף לוינשטיין מסרוצק השם משה הוסיף לעצמו בעת מחלתו בעקבות חלום שחלם שחוזר לבריאותו בזכות בנו.

הוא נפטר בחיי אביו ר' נתן. על מצבת קברו נכתב:

נפטר כ"ד שבט תק"ל לפ"ק. חשך השמש אור המאור הגדול אשר האיר והבריק כשחר מוצאו ומשה עלה למרום ולן ? מקומו פה הרב המאוה"ג החריף ובקי מורה דרך ישרה בהוראות או"ה הרב מו"ה יעקב משה בהרב מו"ה משה נתן מבראד תנצב"ה.

אמו ששמעה על מחלתו ומיהרה לנסוע לזברוב לבקרו הגיעה רק אחרי שנפטר וכעבור שלושה שבועות נפטרה אף היא שם מצער ויגון. על מצבת קברה נכתב:

נפטרה ט"ו אדר תק"ל לפ"ק. פ"נ הגבירה הרבנית המהוללה החכמנית מופלאות במעשיות מרת בריינדיל בת הרב מו"ה משה מבראד ז"ל תנצב"ה

חידושיו למסכת כריתות, נדפסו בסוף ספרו של בנו, רבי יעקב מליסא, "מקור חיים" על הלכות פסח.

עליו

ושמעתי מפי אנשי אמונים כי הרב מו"ה נתן הנז' היה דורש לפרקים דרושים נכבדים בהלכה ובאגדה לפני הרבנים חכמי הקלויז דשם וכל העם העומדים בעזרה התענגו מאד מאמרותיו הטהורים המזוקקים שבעתים בעליל התורה והחכמה ומשולבים בענפי הפלפול והחידוד והגאונים מו"ה חיים צאנזיר ומו"ה משה אוסטרר זי"ע ראשי חכמי הקלויז, אשר גם הם היו באותו מעמד אמרו כי בתוך דבריו המסולאים באבני נזר הפלפול והחידוד ספונים טמונים סתרי תורה ורזין דאורייתא.

[רבי צבי יחזקאל מיכלסון, תולדות יעקב, עמ' 2-3]

גם בשנה זו נפטר דודי הרב הגאון החסיד מו' נתן ז"ל בן מרן זקיני הגאון המפורסם חכם צבי ז"ל אשר כל ימיו היה תורתו אומנתו וממש לא נסתכל בצורתא דזוזי כאשר נפשי יודעת מאד ממנו.

[רבי מרדכי אב"ד טיקטין, חמדה טובה בכת"י, דרוש יז להספד]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s