רבי צבי הירש גרודזנסקי

רבי צבי הירש ב"ר מאיר גרודזנסקי (ניסן ה'תרי"ח, מרץ/אפריל 1858 – י"ח טבת ה'תש"ח, 31 בדצמבר 1947) רבה הראשון של הקהילה היהודית בעיר אומהה שבנברסקה ארצות הברית וממייסדי אגודת הרבנים בניו יורק.

קורות חייו

נולד בנבהרדק לרבי מאיר (ב"ר אורי) ב"ר הירש ב"ר נתן נטע גרודזנסקי, מחברי בית דינו של רבי דוד מנבהרדק בעל 'גליא מסכת'. למד באיוויה בישיבתו של רבי דוד שלמה גרודזנסקי (קרוב משפחתו, ראו להלן 'משפחתו'), בהמשך למד בישיבת וולוז'ין ובכולל קובנה שם התקרב לרבי יצחק אלחנן ספקטור, הוא ראה בו רבו ואולי גם נסמך על ידו לרבנות.

לאחר נישואיו התגורר בטבריג, עיר הולדתה של אשתו. בשנת ה'תרמ"ח, 1888, הגיע ללמוד בווילנה ובהמלצת קרובו רבי חיים עוזר גרודזנסקי התקבל לכולל האברכים של הגביר אופאטוב. שם למד בחברותא עם רבי שמואל לובצר וחתנו רבי חנוך אייגש, ה'מרחשת', כמו גם עם רבי אריה מרדכי מירוויס, לימים רב בראדין ורבי חיים יאנובר.

בשנת ה'תרנ"א, 1891, היגר לארצות הברית. הוא התמנה כרב הראשון של הקהילה היהודית המתהווה (נוסדה בערך ב-1880) באומהה שבנברסקה. בעת הגיעו לקהילה היו בה כאלפיים חברים ובראשית שנות ה-20 של המאה ה-20 גדל מספרם כבר לכדי 10,000 ויותר.

רבי צבי הירש בתקופת בואו מליטא לארצות הברית

הוא עסק רבות בגדירת פרצות בתחום המקוואות ובתחום השחיטה, וספרו 'מקוה ישראל' הועיל רבות בשטח המקוואות, בשמשו מדריך מעשי לרבנים מקומיים לתקן המקוואות כדין.

רבי צבי הירש נמנה על השדרה המרכזית והחשובה של רבני ארצות הברית החרדים בתקופה המוקדמת של ראשית המאה ה-20, ידידם של גדולי ארצות הברית כרבי זכריה יוסף רוזנפלד מסנט לואיס ורבי שאול ידידיה שוחט משיקגו. בביתו באומהה התארחו, כל אחד בשעתו, רבי יעקב דוד וילובסקי (הרידב"ז) ורבי ברוך אפשטיין, בעל 'תורה תמימה'.

רבים מכתביו נדפסו בספריו ובכתבי העת התורניים בני דורו. אך רבים מאד לא נדפסו וחלקם אבדו. מלבד חידושיו הרבים היה גם מלקט ומסדר וציוניו על אבן העזר שימשו את מערכת 'אוצר הפוסקים' ביצירתה החשובה.

הוא נפטר ביום האחרון של 1947 ונקבר באומהה. על מצבת קברו נחרת:

פ"נ

הרב הגאון שר התורה

ר' צבי הירש ב"ר מאיר

נפטר ביום יח לחודש טבת שנת תשח תנצב"ה

משפחתו

רבי צבי הירש היה קרוב משפחתם של האחים רבי חיים עוזר גרודזנסקי ורבי אברהם צבי הירש גרודזנסקי, אביהם רבי דוד שלמה גרודזנסקי וסבם רבי משה אריה ליב גרודזנסקי. האחרון היה חתנו [!] של רבי הירש ב"ר נתן נטע גרודזנסקי ודודו של רבי מאיר אבי רצ"ה נשוא ערך זה. אם כן – רבי דוד שלמה גרודזנסקי היה בן דודו של רבי מאיר, ורבי חיים עוזר ואחיו ר' צבי הירש היו בני-דוד-שני (הלכתית 'שלישי בשלישי') של רבי צבי הירש זה.


ביבליוגרפיה: שלום דזשייקאב, תולדות המחבר, בראש ספרו 'בית היין : על הלכות יין נסך', ניו יורק תשע"א (מכתב יד) ♦ ערכו באתר- Encyclopedia.com והביבליוגרפיה שם ♦ מאמר עליו באתר קהילת בית ישראל באומהה ♦ מצבת קברו ופרטים נוספים באתר קברים.קום ♦ איתן קוברה, החכם הנשכח מאומהה, בעיתון 'משפחה' באנגלית.

תגובה אחת הוסף תגובה

  1. עקיבא י הגיב:

    ר' מאיר גרודזנסקי, הוא נכדו של ר' צבי הירש ב"ר נתן נטע ולא בנו (אביו, ר' אורי)

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s