רבי שמואל קיבלביץ

רבי שמואל ב"ר חיים קיבלביץ (ה'תרע"ג, 1913 – ה' אייר ה'תשס"ד, 26 באפריל 2004) היה תלמיד חכם, עורך תורני ר"מ וראש ישיבה. העורך הראשי של 'אוצר מפרשי התלמוד'.

קורות חייו

נולד בלובצ'ה לאיידל[א] ור' חיים קיבלביץ. בהיותו בן 3 או 4 נפטרה אמו. למד בברנוביץ אצל רבי אלחנן וסרמן ורבי דוד רפפורט (מחברותיו מתקופה זו שימשו לההדרת שיעורי רבותיו אלו בספר אהל אברהם למסכת כתובות) ובמיר שבה דבק במשגיח רבי ירוחם.

בבחרותו בישיבת לומז'ה

בשנת ה'תרצ"ו, 1936, בהיותו בן 23 עלה לארץ ישראל ולמד בישיבות כנסת ישראל חברון בירושלים, ולומז'ה בפתח תקוה.

בשנת ה'תש"ג, 1943, נישא לשרה רבקה זלזניק, בתו של ראש ישיבת עץ חיים בירושלים רבי שלמה זלמן זלזניק. הזוג התגורר בירושלים וחותנו מינה אותו כר"מ בישיבתו. בתקופה זו התקרב לרבי יצחק זאב סולובייצ'יק, "הרב מבריסק". בשליחות הרב עסק גם בענייני ציבור, בשנים הראשונות להקמת המדינה שלח ידו גם בכתיבת מאמרי פובליציסטיקה ביומון 'היומן' עליהם חתם בפסבדונים ש. קול.

במשך תקופה (החל בשנת ה'תשי"ט) שימש ראש ישיבה בישיבת עץ חיים באנטוורפן שבבלגיה (בתקופת שהותה בקפלן ותקופה קצרה גם לאחר מעברה לווילרייק).

אחרי שעזב את הישיבה בבלגיה שימש ר"מ בכיתה הגבוהה (י"ב) של הישיבה התיכונית 'מרום ציון' בבית וגן. כשהוקמה ישיבת בית התלמוד בירושלים (יוזמה משותפת של ר' יעקב לשינסקי והרב לינצ'נר מנהלי 'קרית נוער' עם ר' אברהם רביץ שהיה אז ראש ישיבת מרום ציון), כהמשך למרום ציון, בשנת ה'תשכ"ו, התמנה כראש הישיבה. תחילה התקיימה הישיבה ב'בית פולדא' שברחוב הפסגה (לימים נכלל המבנה בקמפוס ישיבת קול תורה ומשמש כפנימייה) ובהמשך במספר מבנים (בית ששון, אהל מועד בבית וגן), כעבור זמן מה פרש הרב קיבלביץ מהישיבה

בשנת ה'תשל"ה, 1975, ראה אור הכרך הראשון של מיזם 'אוצר מפרשי התלמוד' מבית 'מכון ירושלים' שהרב קיבלביץ היה עורכו הראשי ומנווט דרכו, הוא המשיך לעמוד בראשות הפרויקט בעשרות השנים הבאות. עם הקמת 'יתד נאמן' נמנה על צוות ההיגוי והעריכה הראשוני.

משפחתו

אשתו הראשונה – שרה רבקה לבית זלזניק, נפטרה בל' אב ה'תשל"ה. הוא נשא בשנית את ברטה זריצקי (לבית ארלנגר, אלמנת ר' דוד זריצקי).

  • בתו אידלה (נפטרה י"ט כסלו ה'תשנ"ה) – נישאה לרבי ברוך שמואל הכהן דויטש, לימים ר"מ בישיבת טשעבין, מראשי ישיבת קול תורה, וראש ישיבת באר מרדכי. מחבר "ברכת כהן" ואיש אמונו של רבי אלעזר מנחם מן שך.
  • בנו ר' יעקב משה (ה'תשי"א – כ"ד אייר ה'תשע"ד)
  • בנו רבי בנימין
  • בנו רבי אברהם
  • בתו שפרה הינדה (נפטרה ניסן ה'תש"פ) נישאה לרבי ברכיה שנקר, ראש ישיבת תפארת התלמוד בירושלים
  • בתו רחל נישאה לרבי משה קוליץ
    בתו לאה נישאה לרבי מאיר פרבשטיין

ביבליוגרפיה: וונדר, עיניך רואות, עמ' 294-295. הנצחות ועיתונות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s