רבי חיים זאב מלינוביץ

רבי חים זאב ב"ר אברהם אהרן מלינוביץ (ה'תשי"ב, 1952 – כ"ג חשון ה'תש"פ, 21 בנובמבר 2019) היה רב ודיין יהודי אמריקאי ובסוף ימיו בארץ ישראל.

העורך הראשי של מהדורת שוטנשטיין, ורב קהילת 'בית תפילה' ברמת בית שמש.

קורות חייו

נולד בלואר איסט סייד של ניו יורק לרב אברהם אבא מלינוביץ (חניך ישיבות ליטא וניצול השואה), למד בת"ת של ישיבת רבי יעקב יוסף ולאחר הבר מצוה בישיבת פילדלפיה, ושם אצל רבי מנדל קפלן. בהמשך למד בישיבת עיון התלמוד במונסי אצל רבי אבא ברמן.

בשנת ה'תשל"ו, 1976, נישא לסימי בת ר' דובער מזאץ והמשיך בלימודיו אצל רבי אבא במסגרת כולל אברכים, לאחר עלותו של רבו לארץ ישראל ב-1980 מונה כראש הכולל. הוא נסמך לרבנות בידי רבי משה פיינשטיין והחל לעסוק בפועל בעניני אבן העזר בבית הדין הרבני של כולל הרבנים במונסי. הוא נחשב לבר-סמכא בכל הנוגע לעניני גיטין ועגונות, בפרט בולט מאמר שלו שבו טען שהחוק החדש שעבר בניו יורק ב-1992 ואיפשר סמכויות מפליגות של כפייה ממונית לשופטים, עשויים לסכן הלכתית את תקפותם של כל הגיטין הניתנים במדינת ניו יורק.

כעורך בהוצאת ארטסקרול היה אחראי על אישור "כל שורה וכל הערה" במהדרות שוטנשטיין של התלמוד הבבלי, וגם לאחר השלמת המהדורה, עבד על מהדורת המשניות של ארטסקרול (הנודעת כמהדורת רייזמן).

בראשית שנות ה-2000 עלה לארץ ישראל, הוא החל ללמד בישיבת אש התורה, והתגורר בירושלים. בשנת 2002, תשס"ב, מונה כרבה של קהילת 'בית תפילה – יונה אברהם' ברמת בית שמש, שבה העביר שיעורי תורה רבים ולמד בחברותא עם רבים מבני הקהילה.

בכ"ג חשון ה'תש"פ נפטר והוא בגיל 67. הוא הובא למנוחות ליד קברי הוריו בבית הקברות ברחובות.

ביקורת נמתחה על הגנתו על הרב נתן סליפקין למול איסור הקריאה בספריו שהוציאו רבים מגדולי ישראל (ראו: הרב חיים רפפורט, אור ישראל (מונסי), גליון נ עמ' עב-עג).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s