רבי צדוק (יוסטוס) טל

רבי צדוק (יוסטוס) ב"ר משה טוביה טל (י"ח כסלו ה'תרמ"ב, 10 בדצמבר 1881, ארנהם – י"ד כסלו ה'תשט"ו, 9 בדצמבר 1954, אמסטרדם) היה רבה הראשי הראשון של אוטרכט שבהולנד (מתרע"ח, 1918), ורבה הראשי של הולנד אחרי השואה, בין השנים ה'תש"ה, 1945 – ה'תשט"ו, 1954.

הרב טל היה חבר באגודת ישראל ומתנגד לציונות. בתקופת השואה הסתתר בהולנד ולא גורש. הוא ערך את כתב העת היהודי-הולנדי De Joodsche Kroniek וכן את כתב העת "De Vrijdagavond" שהיה מיוזמיו.

קורות חייו

בנם של קרולינה לבית וורמסר ורבי טוביה טל רבן הראשי של גלדרלנד והאג. למד באמסטרדם בסמינר לרבנים מפי רבי יוסף צבי דינר שאף סמך אותו לרבנות, ובמקביל השלים תואר ראשון בספרות קלאסית באוניברסיטת אמסטרדם. הוא סיים את לימודיו בשנת ה'תרע"א, 1911. בין השנים תרע"ה-תרע"ח היה מורה לשפות קלאסיות בגימנסיה העירונית. בשנת תרע"ז, 1917, נישא לאנגלה גלה אברהמס (נפטרה ה'תשט"ז; אחותם של ר' יעקב נפתלי, ר' עזריאל, ר' בנציון אברהמס הי"ד). בתחילת דרכו היה מקורב לחוגים הציוניים אולם בהמשך הפך למתנגד חריף לציונות וחבר לאגודת ישראל.

הרב טל יוצא מבית הכנסת הפורטוגזי באמשטרדם, י"ג אדר א' ה'תש"ו

בשנת ה'תרע"ח, 1918, התמנה למשרת רבנות ראשונה כרב הראשי למחוזות אוטרכט ודרנתה. בתקופה זו היה מיוזמיו ועורכיו של כתב העת היהודי-הולנדי "De Vrijdagavond". כפובליציסט כיוון את מסותיו הן פנימה לחיזוק המודעות היהודית של היהודים עצמם, והן חוצה כלוחם נועז וחד בגילויי אנטישמיות ובתפיסות שליליות שגויות על היהדות.

בשנת ה'תרצ"ה החליף אותו בדרנתה, רבי אברהם שלמה לויסון (הי"ד, נספה במסע הרכבת האבודה מברגן בלזן).

עם פרוץ השואה הסתיר אותו ידידו הפרופסור קורנליס ואן חלדרן, מומחה לשפות שמיות באמסטרדם, והוא ואשתו שרדו את המלחמה במחבוא. בנם טוביה, בוגר ישיבת היידה בבלגיה, הסתתר אף הוא אצל גויים אבל הוסגר ונשלח למחנה ההשמדה סוביבור שם נפטר בגיל 23 בכ"ה אייר ה'תש"ג. הרב והרבנית טל גידלו אחר המלחמה בביתם, ששה אחיינים שלהם שהתייתמו במלחמה.

לאחר המלחמה כינס את שארית הפליטה לכינונה מחדש של הקהילה היהודית בבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, זמן קצר היה ממלא מקום הרב הראשי ובתשי"א מונה רשמית כרבה הראשי של אמסטרדם ושל יהדות הולנד כולה. הוא נפטר לפני הגיעו לגיל 73 ונקבר בבית קברות יהודי בכפר מוידרברג.

בישיבת שעלבים הונצח בנין על שמו.

עליו

ראינו את היהדות ההולנדית בפריחתה וראינו אותה אחרי המלחמה, רבות וגדולות עשתה יהדות זו כדי להתחזק ולבנות את עצמה מחדש מתוך עיי חורבנה… עמל על-אנושי עמלו אחינו בהולנד לבנות מחדש את היהדות שלהם. זכיתי עוד לראות את הזקן שבחבורה, הרב הגדול והצדיק יוסטוס טל, יושב שוב על כסא הרבנות בעיר הבירה…

[רבי בנימין זאב יעקבזון, אשא דעי למרחוק, עמ' קעה]


ביבליוגרפיה: אוצר הרבנים, מס.17562.

הערה: בחוברת משפחתית 'להגיד בבוקר חסדך' של משפחת אברהמס, נכתב בטעות (כתיב) תאריך הפטירה י"ז כסלו. בסוף חוברת זו שני מאמרים של הרב טל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s