רבי עזריאל מונק

רבי עזריאל ב"ר אליהו הכהן מונק (ה'תרכ"ז, 1867 – א' חשון ה'תש"א, 2 בנובמבר 1940) היה רבה החרדי של ברלין, רב ק"ק 'עדת ישראל' בעיר וממנהיגי היהדות האורתודוקסית בגרמניה ערב השואה. נמלט מאימת הנאצים ונפטר בירושלים.

נקבר בהר הזיתים.

עליו

הרב הגאון ר' עזריאל מונק זצ"ל

ביום ש"ק שבק חיים לכל חי בירושלים הרב הגאון ר' עזריאל מונק זצ"ל הרב הראשי לקהלת החרדים עדת ישראל בברלין, ראש מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בגרמניה בשנת השבעים ושלש לחייו.

הידיעה הדהימה את הצבור החרדי בכל הארץ. מטעם מרכז אגדת ישראל בא:י ומשפחת המנוח נתפרסמו מודעות, ההלויה התקיימה ביום א' השתתף קהל גדול מאד בין המלוים כקש"ת רבנו מרן הגרי"צ דושניסקי [!] שליט"א, חברי הועד הפועל העולמי של אגדת ישראל בארץ, הנהלת מרכז אגדת ישראל בא"י והנהלת העדה החרדית בירושלם. וכן רבנים ועסקני צבור מערי הארץ שבאו במיוחד אל הלויה.

במותו אבדה היהדות החרדית אבדה גדולה. המקום ינחם את כל המתאבלים וביחוד את משפחתו הכבודה.

[קול ישראל, ו' חשון ה'תש"א, עמ' 4]

הרב עזריאל הכהן מונק זצ"ל – עשר שנים לפטירתו

ביום א' חשון יימלאו עשר שנים לפטירתו בירושלים ללא עת של הרב עזריאל מונק זצ"ל, מברלין. אלפים רבים מחוגי עולי גרמניה ישאו תמיד את זכרה של אישיות מיוחדת במינה זו בהערצה.

בן למשפחת הכהנים המפורסמת מונק מאלטונה שהיתה קשורה בקשרי חיתון הדוקים עם הרב עזריאל הילדסהיימר, נתגלה הרב עזריאל מונק כתלמיד נאמן של המנהיג הברלינאי הדגול של היהדות החרדית העצמאית. אחרי מספר שנות פעילות כרב ההקהלה החרדית בקניגסברג. קבל הרב מונק לידו, כיורש מקומו של מורו ורבו הדגול, את הרבנות של "עדת ישראל" בברלין, ומיד נמנה על ראשי המנהיגים של האורטודקסיה הגרמנית בעלת ההכרה, המבוססת על ירושתם [!] הרוחנית של הירש הילדסהיימר "תורה עם דרך ארץ".

תלמיד חכם אמיתי ומדקדק במצוות כחוט השערה היה הרב מונק, פעולת חייו המעשית התרכזה בעיקר בהבהרתה והעמקתה של השיטה המדינית הגדולה אשר עליה ביססה היהדות החרדית הגרמנית (בתחילה "האיחוד להגנת האינטרסים של היהדות החרדית" ואגודת הרבנים ה חרדים, ואחר כך "אגודת ישראל") את מפעלה החינוכי והארגוני האדיר. פעולה הדוקה ביותר שיתף הרב מונק בשטח זה עם הרב מיכאל קאהן-פולדה, ד"ר פנחס כהן וכותב הטורים האלה. כמעט כל הפעולות המדיניות הן בזירה הפרלמנטרית והן אחרות בשלושיםהשנים שבין 1905 ו-1935 היו פרי עמלם, וביחוד של ד"ר קאהן וד"ר מונק.

רבו לאין ספור הזכויות אשר הרב עזריאל מונק רכש – כיורשו הרוחני של הירש הילדסהיימר זצ"ל – בהגנה על השחיטה מול התקפותיהם של הנאצים עוד בשנים שלפני עליית הנאצים לשלטון. בענין זה זכה הרב מונק לראות עוד בחייו את שני בניו: אלי', כיום בלונדון, ומיכאל, הנמצא בניו יורק, צועדים בעקבותיו במסגרת "המוסד להגנת השחיטה".

הרב מונק המשיך כקברניט מסור, לעמוד על משמרתו גם לנוכח הסכנה הנאצית. בשנת 1937 עדיין השתתף כרבה של ברלין ב"כנסיה הגדולה" במרינבד, ועלה ארצה רק כאשר המשך כהונתו כראש העדה כרוך היה בסכנת נפש ממש, וכך זכה לבלות את שנות חייו האחרונות על אדמת הקודש, בתוך חוג משפחתו.

בדברי הימים של המאבק להצלת התורה בעם היהודי תירשם פעילותו של הרב מונק זצ"ל למזכרת נצח. יהא זכרו למופת לכל אלה שעליהם הוטל ללחום את המאבק הזה בשעת מבחן היסטורית זו.

(בהמשך הובאו מדברי תורתו של הרב מונק)

[ר' יעקב רוזנהיים, המודיע, א' חשון תשי"א, עמ' 2]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s