רבי אריה ליב בולחובר (ליפשיץ)

רבי אריה ליבוש ב"ר אליהו ליפשיץ בולחובר (ה'תקס"א, 1801 – ח' אלול ה'תרמ"א, 2 בספטמבר 1881) היה רבה של זסלב. מחבר 'ערוגות הבושם' (וילנא תרכ"ט) ושו"ת 'שם אריה' (וילנא תרל"ג) קונטרס רוב וספק בממון וקונטרס הזמה (שניהם בפיעטרקוב תרע"ד).

קורות חייו

נולד בסטנוב לשרה אסתר (נינתו של רבי גבריאל אב"ד סוחיסטאב בגליציה, תשובה ממנו נדפסה בסוף 'שם אריה') ולרבי אליהו (יליד בולחוב, נפטר בגיל 52) בנו של רבי יצחק 'ראש מדינה' מסטנוב, בנו של רבי יחיאל מברוד, בנו של הרב הגדול "רבי מרדכי דעם רב'ס", בנו של רבי איצק אב"ד ברוד, בנו של רבי בערוש אב"ד קראקא, בנו של הרבי רבי העשיל אב"ד קראקא (רא"ל הוא צאצא בן אחר בן, דור שביעי לרר"ה).

בט"ו באב ה'תקפ"ו, נישא לפעסיא בתם של ר' משה היילפרין וחסיה (בת הגביר ר' אייזיק ליטוואק מברוד) מזסלב ועבר לגור בעיר זו. ממנה נולדו לו כמה בנים ובנות, בהם בנו דוד יעקב שנישא לבתו של ר' זוסיא נירנברג בקישינוב, ובת שנישאה ליצחק ב"ר ניסן הנדלר מסדילקוב.

בתחילת דרכו התפרנס מסחורה, אחות חותנו, זיסל ובעלה ר' מרדכי קלמן היילפרסאהן מזסלב היו אנשי עסקים בעלי עסקים ענפים עם חצר המלוכה הרוסית והם הכניסוהו למסחרם. אך לאחר שאיבד את כל כספו 'בענין רע', נאלץ לקבל משרת רבנות בעיר מגוריו.

בי"ט אדר ב' ה'תרט"ז נפטרה אשתו. ובאותה שנה הוא נישא בשנית לפייגא בת ר' משה ר' יעקילס מהעיר דיניוויץ. ממנה נולדה בת זקוניו, חנה.

בסוף שנת ה'תרכ"ה, חלה מאד ובמשך חודשיים (אב-אלול) שכב על ערש דווי, אך החלים ונפנה לסדר את ספריו, הראשון שבהם יצא לאור כעבור ארבע שנים.

רבי אריה ליב נפטר בעירו זסלב בח' אלול ה'תרמ"א, 2 בספטמבר 1881.

מתלמידיו: רבי אברהם דוב ב"ר יצחק אייזיק עמדין-באראש מרבני ברוקלין (עליו ראו, אייזנשטט, דורות האחרונים, עמ' 182-183).

ספריו ותשובותיו

ספריו זכו להסכמת רבי יוסף שאול נתנזון, רבה של לבוב ומחבר "שואל ומשיב". בסוף ספרו 'ערוגת הבושם' התכתבות בינו ובין רי"ש נתנזון בענין גט מחודש אלול תרכ"ח. ואחרי כן התכתבות בענין בישולי עכו"ם עם רבי שלמה קלוגר.

תשובות ממנו: מנחת משה (ירושלימסקי), יו"ד סימן כז בתוך הסימן; ספרו שו"ת שם אריה; קונטרס התשובות בסוף ערוגות הבושם.

תשובות אליו: האלף לך שלמה או"ח סימן שצה; שואל ומשיב קמא ח"א סימן ו;

עליו

זאסלאוו. ביום ח' אלול העבר גוע ויאסף אל עמיו הרב הגאון אב"ד מו"ה אריה ליב באלחיווער ז"ל בשנת השמונים לימי חייו, בעה"מ ס' ערוגות הבושם ושו"ת שם אריה על ד' חלקי הש"ע, כל ימיו הקדיש לתורה ולתעודה, והיה בקי גם בלשונות ומדעים, כבוד גדול עשו לו בני עירו והספידוהו כראוי לו, ה' ינחם את בניו ובנותיו וכל המתאבלים עליו. תנצב"ה.

[הצפירה, שנה שמינית גליון 36, כו אלול תרמ"א, עמ' 287]

באיחור רב, בסוף חשון ה'תרמ"ב, הודיע גם 'המליץ' על פטירת רא"ל:

אלון בכות

מזאסלאוו, יעורר ה' אליעזר פרענקעל אבל על מות אביו זקנו הרב המאוה"ג אב"ד דשם מ' ארי' ליב באלחאווער זלה"ה, בעהמ"ח ס' "שם אריה" וס' "ערוגות הבושם" ונשארו עוד ממנו כ"י.

המנוח היה ידיד ורע להגאון מ' יוסף שאול נאטאנזאהן מלבוב. הוא החזיק במצות חז"ל כחה [!] דהתירא עדיף ויהי נחמד לבריות עד שגם שר העיר אהב להשתעשע עמו ורבים פנו אליו ויבחרו בו לחרוץ משפט בעסקיהם ושני הצדדים יצאו שבעי רצון. גם אהב את ההשכלה. ד' יחונן עפרו.

[המליץ, כט חשון תרמ"ב, שנה שבע עשרה, גליון 44, עמ' 894]

תודות: לרב בצלאל דבליצקי, על ההפניה לתמונה בילקוט ווהלין.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s