רבי חיים דוד כהנא

רבי חיים דוד כהנא (ה'תרפ"ב, 1922 – ו' כסלו ה'תשי"א, 15 בנובמבר 1950) רב מחנה העצורים גילגיל בקניה ורב במגדל גד (אשקלון) בשנותיה הראשונות. בוגר ישיבת מרכז הרב. נפטר בנסיבות עלומות.

קורות חייו

למד בישיבת מרכז הרב, נשלח בידי ראשי הישיבה לספק מענה רוחני והלכתי לעצורי קניה (תיק תכתובות שלו מתקופה זו, ובו מכתב בכתב ידו של רבי אריה לוין מצוי בארכיון המדינה). אחרי קום המדינה עלה ארצה והמשיך לפעול במסגרת הרבנות ברחבי הארץ.

בחודש כסלו ה'תש"י נישא ונבחר לכהן כרבה של מגדל גד (לימים אשקלון).

בפורים ה'תש"י, 3 במרץ 1950 פורסמה בעיתון 'דבר' ידיעה מסיתה נגדו, כתבה על תרעומת בקרב 'השוחטים מהעדה התימנית' על מינויו של הרב. הידיעה מלאה שנאת דת כ'מיטב המסורת':

תחת הכותרת 'החזית הדתית מתאנה אל השוחטים מהעדה התימנית' נאמר: דוגמה אופיינית ל"דאגתה" של ה‭"‬חזית הדתית" לעולים התימנים, תעיד ההתקפה אשר ה"‬חזית" ערכה בימים אלה נגד רבני התימנים במגדל גד על שהעיזו לאכול משחיטת עצמם, אין זה מקרה ראשון שהחזית הדתית והרבנות נוהגים כן כלפי התימנים. אך הפעם הגדישו את הסאה. כפי שנודע שלחו החזית והרבנות רב־קומיסאר אל מגדל־גד בשם ר' חיים דוד כהנא כדי לפקח על התימנים שלא יחטאו… ואמנם, הרב הנ"ל בדק ומצא כי כמה מהם נוטים אל ההסתדרות ומיד פתח נגדם במלחמה. הוא דרש את סכיני השחיטה שלהם ו"גילה" כי הן פגומות ומיד הכריז על שחיטתם שהיא טריפה וגם הזעיק את הרב הראשי ב. צ. עוזיאל, את הרב טכורש והרב י. ליברזון מת"א. ולאחר "בדיקה קפדנית‬", לדבריהם, מצאו, כי משלושת השוחטים יש אחד שסכינו, כמגע ראש השבולת. הם אישרו את הטרפת הבשר שנשחט ע"י התימנים וגם פנו אל מושל המקום בבקשה שיעזור לרב לדכא את ה"מורדים".

לפי המסורת התימנית סכין שמגעה הוא כמגע ראש השיבולת שחיטתה כשרה והפיסול לא בא אלא לשם תואנה נגד התושבים. רוב תושבי מגדל־גד הם תימנים ועדות מזרח ואף על־פי־כן לא מצאו "החזית" והרבנות משגיח־קומיסאר כשר יותר מאשר רב אשכנזי.

גופתו של הרב כהנא נמצאה תלויה בבית נטוש ליד ביתו במגדל גד. בעיתונות החרדית התפרסם למחרת כי נרצח בידי גורם עלום וכי גופתו נלקחה להמשך החקירה בבית החולים צריפין. בעיתון 'דבר' (17.11.1950) פורסם דבר מותו ברמיזות גסות ולבסוף באמירה מפורשת כאילו שם קץ לחייו: שלח יד בנפשו? חיים דוד כהנא, רב ממגדל גד, בן 28 נמצא תלוי בבית נטוש בקרבת ביתו – מוסר עלון המשטרה בירושלים. לא נמצא כל נירות אצל המתאבד [!] הגויה הועברה לבית החולים 'צריפין'. לא מצאנו פרסומים על המשך החקירה, אך בשאילתא בכנסת השיב שר המשטרה כי מבדיקת רופא אכן מדובר בהתאבדות.

בהלווייתו ברחובות השתתפו המונים וספדו לו רב העיר רבי צבי יהודה מלצר ואישים נוספים.

על שמו רחוב באשקלון.

עליו

דרכו האחרונה של רב מגדל גד

לרגלי חוסר בית קברות במגדל גד התקיימה הלויתו של הרב חיים דוד כהנא ז"ל אתמול אחה"צ ברחובות. בהלויה השתתף קהל רב מרבני הדרום. הספיד את המנוח ליד ביהכנ"ס הגדול הרב צ.י. מלצר הרב הראשי לרחובות. בדברים נרגשים ציין הרב מלצר את המסירות נפש שפעם בקרבו על ערכי היהדות.

הרב שלום אפשטיין הספיד ונפרד מטעם המשפחה השרויה באבלה הכבד.

[המודיע, ח כסלו ה'תשי"א, עמוד 7]

עוד ראו: שו"ת הר צבי יורה דעה, סימן רלז (נשאלתי מבן ישיבה שנסע לקניא בתור רב להגולים שמה…).

4 תגובות הוסף תגובה

 1. אריאל ביגל הגיב:

  מסקנת הרופא שבדק את גופת הר כהנא היתה שמדובר בהתאבדות (ראה כאן: https://fs.knesset.gov.il/1/Plenum/1_ptm_250066.pdf)

  אהבתי

  1. isheiisraeladmin הגיב:

   תודה על מקור המידע החשוב. עם זאת, העמדה הרשמית הממשלתית בתקופה הרלוונטית, אין בה כדי להעיד על מסקנות ברורות כלשהן. לכן אנחנו נוטים להמשיך ולתת למנוח זצ"ל ליהנות מחזקת הכשרות שלו. ושלא נדע מצרות.

   אהבתי

 2. אריה קמינסקי הגיב:

  יש כאן הטעיית הציבור. אתם מעדיפים את הגרסה הספקולטיבית והקונספירטיבית לפיה הוא נרצח ולא התאבד, המנוגדת לעמדת הרופא שבדק את הגופה ולעמדת המשטרה, רק כדי ללמד זכות על המנוח? זה לא הוגן….

  אהבתי

  1. isheiisraeladmin הגיב:

   הדברים ברורים. ההגינות במקרה הזה היא להציג דברים כהווייתם. האדם, שזכויותיו רבות, נרדף ואז נפטר. אנחנו מקווים בשבילו שלא מדובר בהתאבדות, אף שכמובן יתכן שדעתו נטרפה עליו. הצגת הדברים בצורה מכובדת היא בבחינת 'יקרא דחיי', ושמירה על כבוד האדם בלי האשמות מיותרות כלפי גופים אחרים. ודומני שאחרי הערותיך הברורות ותגובותיי, אפילו 'חשש הטעיה' כבר אין כאן.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s