רבי שמעון לנגבורט

רבי שמעון ב"ר אריה לנגבורט (ד' ניסן ה'תרנ"ב, 1 באפריל 1892 – י"ג אייר ה'תשמ"ג, 26 באפריל 1983) ראש ישיבת וולוז'ין ומ"מ גאב"ד וולוז'ין. לפני מלחמת העולם השנייה עלה לארץ ישראל והקים את ישיבת וולוז'ין בתל אביב ואחר כך בבני ברק.

נולד בביאליסטוק לרבי אריה ב"ר גדליה סנדר ובילא לנגבורט (שניהם נהרגו בשואה בביאליסטוק, עם שנים מבניהם וארבעת בנותיהם ובני משפחתם).

הוא נפטר בלי ילדים. לפני פטירתו העניק את בנין הישיבה בבני ברק לצורך הקמת ישיבה אחרת שנקראה 'גאון יעקב' על שם חמיו רבי יעקב ב"ר רפאל שפירא.

עליו

הרבנית ע"ה שחה לי פעם כמה נזהר הוא מליטול מכספי הישיבה לעצמו כלום, ועל כן חי בדחקות והסתפק במה שהיה מקבל מבני משפחתו, וכל ממון ספק שהיה לו, היה מכניס לקופת הישיבה. וכן היה נקי בעניני גשמיות… כל מעלות אלו ראינו בנפטר הגדול איך שנזהר בכבוד [התורה] עצמה שהיה עוסק בה תמיד בעמל ויגיעה ובנפש שוקקה. הלא ראו בהליכתו שהיה מהלך כמלך וכל זה בא משום כבוד התורה. וכן היה גדול כבוד חכמים וכבוד ספרים אשר כידוע היה משתדל לסדר ספרי ביהמ"ד שיהיו מונחים בכבוד. וכל זה ינק משרשים עמוקים רבותיו הגדולים הגאון הצדיק ר' ליב חסמן זצ"ל שלמד אצלו בסטוצין וכן למד אצל הח"ח זצ"ל בראדין, ואצל המשגיח רבי ירוחם זצ"ל במיר, ועל כולם התאבק שנים רבות בעפר רגליו של חותנו הג"ר יעקב ב"ר רפאל שפירא הגאב"ד דוואלוזין שהיה בביתו הנהגה קדושה כשל אביו ר' רפאל, השתיקה שהייתה עבודה עמוקה וקדושה בבית הרב דוואלוזין. וכן היה בית גדול בהוראה, כל זה למד הנפטר הגדול, ולאח"ז היה ממלא מקום חותנו ברבנות בתקופה שחלה חותנו, וכל זה היה ניכר עליו בעמילותו בתורה בכל הנהגתו בהשקפתו שהתורה זקוקה אף ללימוד מוסר ואינו שני חלקים אלא הכל חלק אחד של לימוד התורה וזהו תורה לשמה שכולל אף מוסר, מידות טובות, יר"ש. ועוד עלינו לבכות על פטירתו של הנפטר ז"ל, כעל ידיד, אשר היה ידיד של כל אחד ואחד לעצמו. וכן עלינו לבכות על בית וואלוזין השושילתא דדהבא שנפסקה ושהנפטר הגדול היה אחרון בשושלת זו, הרגשתי היתה בכל פעם שנכנסתי אליו שעומד אני היכל הישיבה בעיירתי וואלוזין.

[רבי מיכל יהודה ליפקוביץ, הספד. נדפס בראש החוברת 'שעורי תורה', בני ברק תשמ"ד]


ביבליוגרפיה: וונדר, עיניך רואות, מצטט את: המודיע, כג אייר תשמג עמ' ט. שערים, טו סיון תשמג עמ' 15. דגלנו שכט-של עמ' יא.

הערה: לפי דו-שבועון 'תמורה' גליון 68 מ-6 במאי 1983, נולד בשנת תרמ"ח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s