רבי יעקב קמנצקי

רבי יעקב ב"ר בנימין קמנצקי (כ"א אדר א' ה'תרנ"א, 1 במרץ 1891 – כ"ט אדר א' ה'תשמ"ו, 10 במרץ 1986) רב בליטא ולאחר מלחמת העולם השנייה בקנדה ובארצות הברית. ראש ישיבת 'תורה ודעת', זקן ראשי הישיבות בארצות הברית וחבר מועצת גדולי התורה.

קורות חייו

נולד באחוזה משפחתית סמוך לדולהינוב שבפלך מינסק. בילדותו למד בבית המדרש 'בלומקה'ס קלויז' במינסק ובגיל חמש עשרה נסע (יחד עם רבי אהרן קוטלר ורבי ראובן גרוזובסקי) ללמוד בישיבת סלבודקה. הם נעשו תלמידי הסבא מסלבודקה וראש הישיבה רבי משה מרדכי אפשטיין. בתקופת לימודיו בישיבת סלבודקה (כנסת ישראל) נכנס לשמוע גם את שיעורי רבי ברוך בר ליבוביץ בישיבת כנסת בית יצחק ששכנה אז אף היא בפרבר הקובנאי. בתקופת לימודיו בסלבודקה, נשלח בידי הסבא ל'חיזוק' בייבת מאלטש.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, היה בין בחורי הישיבה שגלו לקרמנצ'וג. בתקופת שהותם במינסק שהה במחיצתו של רבי חיים סולובייצ'יק ששהה אף הוא בעיר בזמן המלחמה. תקופה קצרה עשה בישיבת לומז'ה ובתום המלחמה חזר לסלבודקה.

הוא נישא לבתו של משגיח הישיבה, רבי דוד צבי הלר, ונכנס לכולל קובנא. בו למד לצד רבי דוד רפפורט, ה'מקדש דוד'; ורבי יחזקאל ברשטין, ה'דברי יחזקאל'. לאחר זמן מה בכולל קובנה קיבל את משרת רבנותו הראשונה בעיירה ציטביאן. שם שימש רב במשך כשתים עשרה שנים.

הוא נשלח בידי ה'דבר אברהם', רבה של קובנה, לארצות הברית, כדי לחזק את מצב הרבנות שם. עם הגיעו, נקרא לשמש כרב בטורונטו על מקומו של רבי אברהם גרויבארט, בעל 'חבלים בנעימים'. שם שימש כשבע שנים.

לאחר פטירת רבי שלמה היימן, נקרא לכהן כראש ישיבת תורה ודעת יחד עם רבי ראובן גרוזובסקי. והתמנה גם כמנהל הישיבה לאחר פטירת המייסד רבי שרגא פייבל מנדלוביץ.

לעת זקנה פרש מניהול הישיבה ועקר למונסי, שם העביר מעת לעת שיעורים לבני תורה בביתו. שבועיים לפני פטירתו לקה בהתקף לב, שממנו לא התאושש. הוא נפטר בבית החולים בניו יורק בכ"ט אדר א' ה'תשמ"ו, בשעה 7:30 לפי השעון המקומי, כשליד מיטתו בתו ונכדו.

נטמן ליד רעייתו בבית העלמין של יוצאי בריסק ('בריסקער בית עולם').

סדרת ספריו הגדולה 'אמת ליעקב' נדפסה לאחר פטירתו.

כותרת עמודו הראשון של יתד נאמן בבוקר שלאחר פטירתו

משפחתו

  • מלכה – נישאה לרב ישראל ב"ר משה שורין, רבן של כמה קהילות בארצות הברית ובאחרית ימיו באפרת, ישראל.
    • דב שורין – זמר ויוצר ישראלי אמריקאי
  • רבי בנימין קמנצקי – מייסד וראש ישיבת 'תורת חיים' בפרברי ניו יורק
  • רבי שמואל קמנצקי – מייסד וראש ישיבת פילדלפיה, חבר מועצת גדולי התורה
  • רבקה – נישאה לרבי צבי הירש דיסקינד – מייסד ומנהל בית יעקב בבולטימור ובהמשך בירושלים
  • רבי נתן קמנצקי – מראשי ישיבת איתרי בירושלים
  • רבי אברהם קמנצקי


ביבליוגרפיה: רבי יעקב. יתד נאמן, ל אדר א' תשמו.

הערה לתמונה: התמונה לא איכותית ומוצגת תחת 'שימוש הוגן' בהעדר תמונה אחרת במערכת הלקסיקון. נשמח מאד לקבל תמונה טובה יותר לשימוש, תוך שמירת זכויות המפרסם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s