רבי מנדל הירש

רבי מנדל ב"ר שמשון רפאל הירש (י"ב אדר ה'תקצ"ג, 3 במרץ 1833 – כ"ז אדר ב' ה'תר"ס, 28 במרץ 1900) מחנך ומתנגד לציונות. מחבר "סדר ההפטרות" על הפטרות השנה וביאור בגרמנית לתרי עשר ומגילת איכה.

קורות חייו

הרב הירש היה בנו של רש"ר הירש, אחרי פטירת אביו חשב לרשת את מקומו כרב הקהילה האורתודוקסית בפרנקפורט אולם לאחר שוועד הקהילה ניסה לאלץ אותו לוותר על תפקידו כמנהל בית הספר המקומי (שנים קודם לכן מינה אותו אביו לתפקיד ופרש ממנו בעצמו משיקולים דומים) וסירב להצעת פשרה לפיצול רבנות הקהילה כך שהמטלות ההלכתיות יוטלו על הדיין הרב גרשון פוזן והרב הירש יוכל להמשיך לשרת בתפקידו החינוכי, ויתר הרב הירש על התפקיד ונטש את הקהילה. הוא המשיך בתפקידו כמנהל בית הספר, אך הקים מנין עם נאמניו והתפלל רק בו גם לאחר שגיסו, רבי שלמה זלמן ברויאר מפאפא הגיע לפרנקפורט, התמודד בבחירות לרבנות הקהילה מול רבי אביעזרי אוירבך מהלברשטאדט וזכה בהן ברוב מוחץ. במידת מה, סבר הרב הירש כי גיסו (יוצא-הונגריה) אינו משמר לחלוטין את הרוח ה"גרמנית" של אביו.

בתו נישאה לרבי הלל קליין מניו יורק, בת אחרת, רחל הירש התפרסמה כרופאה וכאישה הראשונה שזכתה למשרת פרופסור לרפואה בממלכת פרוסיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s