רבי אברהם אבא רוזן

רבי אברהם אבא ב"ר דוד הלוי רוזן (ה'תרט"ז, 1856 – כ"ו ניסן ה'תרע"ה, 10 באפריל 1915) רבן של וילקי וצאריצין, ובארצות הברית רבן של רוצ'סטר וניו הייבן. חבר אגודת הרבנים דארצות הברית וקנדה.

קורות חייו

בשנת ה'תרמ"ב, 1882, התמנה למשרת רבנות ראשונה בעיירה וילקי שבפלך קובנה בליטא, משם התמנה כרבה של צאריצין ברוסיה. עם החלת חוקי תחום המושב והאיסור על יהודים להתגורר בפנים רוסיה היגר לארצות הברית והתמנה כרבה של רוצ'סטר, ניו יורק. תחילה כרב של חלק מהקהילות בעיר ואחר כך כרב מוסכם מטעם איגוד הקהילות הכללי.

בהמשך התמנה כרבה של ניו הייבן, ובה נפטר בניסן ה'תרע"ה, 1915.

עליו

ראטשעסטער (מחוז ניו יורק) אסרו חג הפסח.

עיר מושבנו ראטשעסטער היא אחת מהערים הגדולות רבות המרכולת בארצות הברית. כמאתים אלף תושבים יגורו בה וגם כאלפים משפחות יהודים מארצות שונות יושבים בתוכה. מהם ילידי אשכנז אשר להרעפארמער מקצה האחרון יתחשבו… שאר היהודים המה מיותאי רוסיא וגאליציא ונחלקים לחמש עדות, אשר כל אחת בנתה בית כנסת לעצה, גם יש לכל עדה חצר מות לעצמה, וכל עדה תשא ריב ומדון לעצמה.

עד הנה היו בעירנו גם שני רבנים אשר מנו עליהם שתי העדות היותר גדולות פה: עדת "בית ישראל" לקחה לה לרב את הרב הג' רבי אברהם אבא ראזען אשר שמש בכתר הרבנות בעיר ווילקי מחוז קאוונא ובעיר צאריצין והוא יכהן במשרת הרבנות פה זה שלש שנים, ועדת "בית הכנסת החדש" לקחה לה רב לעצמה. אולם תושבי עירנו אשר רבם ככלם הם מהחרדים על דבר ה' ראו ונוכחו, כי לא טוב לשני רבנים להשתמש בכתר אחד, כי כל אחד ימצא מכשולים על דרכו וידיו אסורות מעשות תושיה בדברים הנוגעים לעניני היהדות, וע"כ נתאספו כלם לאספה בחוה"מ ונמנו וגמרו למנות את הרב ראזען לרב העיר, ושכרו יהיה מקופת כל אנשי העיר מבלי אשר יהי' תלוי בדעת עדה אחת. ויען כי לכל דבר טוב ומועיל ימצאו גם מתנגדים מקרב עם ה', והמה בטח יתאמצו להביא רב חדש מאחת ערי רוסיא אשר לא ידע הזהר ויביא שואה עליו ועל בני ביתו, על כן מצאנו לנכון להודיע, כי לא יהין כל רב לבוא הנה עפ"י קריאת איזה אנשים אשר אין רוחם נוחה משלום קהלותינו ואחדותה, ואם לא יאבה רב כזה לתת אמון בדברינו אלה, יוכל לשאול על זה את פי מאורנו הגאון הגדול רבנו יצחק אלחנן שליט"א, ואז ידע אל נכון כי כנים דברינו… הועד הממונה להחזקת הרב

[הצפירה, יא אייר ה'תרנ"ה, עמ' 3]


ביבליוגרפיה: ספר היובל של אגודת הרבנים, תרפ"ח. עמ' קלז ♦ תמונת קברו ופרטים נוספים באתר "קברים. קום".

מילות מפתח: ראזען

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s